Podle referentky břeclavské radnice Elišky Windové se chce město vydat postupnou cestou několika etap. Modernizace zastaralého zařízení by tak trvala kolem sedmi let.

„V současné době si veřejnost všímá veřejného osvětlení hlavně kvůli jeho častým výpadkům v jednotlivých městských částech. Prozatím nemáme veřejné osvětlení napojené na centrální dispečink, takže případné závady odstraňujeme na základě informací od městských strážníků, správce sítě a všímavých obyvatel,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a správy břeclavské radnice Jana Šupová.

Jak dodala, většinou tak ale vzniká nepříjemná prodleva mezi nahlášením poruchy a jejím odstraněním. „Zařízení je už technicky zastaralé. Snažíme se průběžně vyměňovat stožáry a svítidla v havarijním stavu. Řadu závad způsobují i kabelové rozvody a najít příčinu poruchy není vždy jednoduché,“ doplnila.

Při silnějším větru dochází ke zkratům

Největší problémy jsou momentálně v městské části Poštorná, konkrétně v ulicích Komenského a Havlíčkova.„Rozvody veřejného osvětlení jsou na mnoha místech vedené vzduchem přes sloupy s elektrickým vedením nízkého napětí nebo po střešnících. Při silnějším větru tak často dochází ke zkratům. V důsledku toho zůstane někdy bez osvětlení i několik ulic,“ vysvětlila Šupová.

Pokud vše půjde podle předpokladů, měla by modernizace městu dokonce ušetřit peníze. „Cílem bude nejenom navýšit komfort nasvícení, ale i snížit spotřebu elektrické energie. Takže by se nám mohla investice v dohledné době vrátit. Navíc ministerstvo životního prostředí by mělo nejspíše vypisovat také vhodné dotační programy,“ nechal se slyšet místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

Ten vidí v modernizaci i možnost, jak do země dostat tubusy, které by případně mohla radnice pronajímat. Kvůli novým sítím by pak nemuselo docházet k neustálému rozkopávání chodníků.