Nutně potřebuje obnovit a zmodernizovat. Pro předchozí vedení města to zřejmě nebyla priorita. Nyní radnice připravuje výběrové řízení na nového provozovatele.

„Veřejné osvětlení je ve špatném stavu, potřebuje rekonstrukci. Navíc se to dá nastavit tak, aby to svítilo a ještě šetřilo peníze. Když nyní zaprší a zafouká vítr, přestanou nám svítit i čtyři ulice. Je to neudržitelné, hrozí to kolapsem,“ řekl tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Kromě nových ulic je většina veřejného osvětlení ve městě starší dvaceti let. „Starost o něj je dost náročná. Veškeré závady se snažíme řešit urgentně, v rámci pohotovostí. Jezdíme o svátcích, víkendech, v kteroukoliv hodinu. Mimo pracovní dobu v průměru tak čtyřikrát pětkrát za měsíc,“ uvedl Miroslav Hyrš ze společnosti Tempos, která se o veřejné osvětlení nyní stará.

„Když čas od času osvětlení některé ulice vypadne, komplikuje nám to život. Nevidíme, z hlediska kontroly je to horší. I proto monitorujeme výpadky a hlásíme je osobám, které to mají na starosti. Celkem se to daří podchytit,“ podotkl velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman.

Kromě podnětů od městských strážníků sbírá Tempos informace o aktuálních závadách na veřejném osvětlení i formou SMS nebo telefonátů od obyvatel města.

Zatéká do sloupů

„Stav je skutečně špatný. Chtělo by to obnovu, a to co nejdříve. V několika částech Břeclavi je stále venkovní vedení. Když zafouká vítr, dráty se rozhoupou, spojí a nesvítíme. Je potřeba zakopat kabely do země,“ vysvětlil Hyrš. Dalším problémem jsou podle něj sloupy, do kterých zatéká.

„Zhruba polovina stožárů je, předpokládáme, ve špatném technickém stavu. Musíme přesně zmapovat stav, od toho se bude odvíjet částka nutná na modernizaci. Potřeba je řešit také kabelový rozvod, který dělá problémy při dešti a větru,“ potvrdil Opálka.

Už nyní je ale zřejmé, že obnova veřejného osvětlení bude stát miliony korun. „Hledáme řešení, jak to jako podmínku zahrnout do výběrového řízení. Nepočítáme s tím, že si město vezme úvěr a nasype do toho peníze. Touto cestou asi nepůjdeme,“ naznačil tajemník.

„Buď nabídneme veřejné osvětlení k nájmu nebo ke správě. Mělo by to fungovat na principu, že město bude platit předem dohodnutý a garantovaný paušál s tím, že když firma investuje do modernizace osvětlení, výrazně uspoří na spotřebě soustavy a tyto peníze pak použije na splácení své investice,“ přiblížil představu radnice.

Novinkou bude rovněž fakt, že město chce na provozovatele veřejného osvětlení vyhlásit samostatné výběrové řízení. „Nebudeme to už dávat dohromady s odpadovým hospodářstvím, jako je tomu nyní. Chceme to soutěžit zvlášť. Existují specializované firmy na veřejné osvětlení, bude větší konkurence,“ vyjádřil přesvědčení Opálka.