„Jméno Metoděj se ve staroslověnštině vyslovovala jako Strachota. Podle několika teorií se mohlo stát i základem pro pojmenování naší obce. Dokonce jedna legenda vypráví o cestě Cyrila a Metoděje z Mikulova do Rajhradu. Je tedy jen otázkou, zda to bratři nevzali právě přes nyní zatopené slovanské hradiště," vysvětlila starostka obce Lucie Danihelová, proč Strachotínští uctili sousoším právě Cyrila a Metoděje.

Po jedenácti letech

Jeho sobotní odhalení přilákalo řadu lidí. „Mám to kousek, byl by hřích zmeškat takovou příležitost. Jsem zvědavý, jak bude památník vypadat. Historie mě zajímá, o Cyrilovi a Metodějovi si mnohé pamatuji ještě ze školy," usmíval se například Vladimír Nečas ze Strachotína.

Na vyhlídce kousek nad obcí směrem na Pouzdřany nechyběl ani při pokládání základního kamene Památníku Velké Moravy. Před jedenácti lety.

„Dlouhé zdržení způsobily nedořešené majetkové vztahy k pozemkům. A také změna podoby památníku. Původně mělo jít o trojboký jehlan, který by symbolizoval tři Svatoplukovy pruty. Dvojitý kříž na vrcholu jehlanu měl připomínat Cyrila a Metoděje. Potřebné tři miliony korun se ale nakonec ukázaly být příliš velkým soustem," přiznal místostarosta obce Miloslav Minařík.

Tvůrcem sousoší z pískovce, které jehlan nahradilo, je sochař Vladimír Matoušek.

„Letos uplynulo 1150 let od příchodu věrozvěstů na Moravu. V rok výročí jsme chtěli udělat první krok," naznačil Minařík, že odhalení díla je jen jedním ze splněných cílů.

Za rok chtějí Strachotínští na stejném místě otevřít parčík Cyrila a Metoděje. S informační tabulí, pergolou, mobiliářem a přístupovým chodníkem z obce. A také zídkou s devíti základními kameny památníku, které jsou prozatím uložené v kostele.

„Věříme, že areál budou jako odpočinkové místo využívat turisté či poutníci. Bude symbolizovat dávnou minulost, která je navždy ukrytá pod vodou. A připomínat, že tu kdysi byla Petrova louka, slovanské hradiště či rozsáhlá pohřebiště z devátého až jedenáctého století," podotkla Danihelová.

„Jakmile se areál podaří dokončit, rád bych výrazněji přispěl k propagaci tohoto místa. Už v září sem chci vyrazit s dětmi na cyklopouť," přislíbil pomoc hustopečský děkan Pavel Kafka, který sousoší v sobotu vysvětil.

Dílo přišlo na dvě stě tisíc korun, dobudování místa spolkne dalších sto padesát tisíc. Ve veřejné sbírce se Strachotínským doposud podařilo vybrat zhruba sto dvacet tisíc korun. „Zbytek nákladů zatím zaplatila obec. Sbírka ale pokračuje, je časově neomezená a my věříme, že se postupem času podaří vybrat celou částku," uvedl místostarosta.