V čem tkví kouzlo vysoko položené „dědiny"? Čtyřiatřicetiletá Pavla Bukovská má jasno: „Něco se tady vybudovalo. A když se pořádá akce, všichni přiložíme ruku k dílu," říká žena. Dodává, že Vrbice je jejím domovem osmým rokem. Neměnila by.

Starosta obce Tomáš Bílek zmiňuje dva hlavní důvody, které podle něj stály za úspěchem Vrbice v prestižní soutěži. Vyšlo jim to na třetí pokus. „Zaprvé, Vrbice je malebná. A navíc to tady nyní žije!" myslí si starosta. Podle něj se zúročilo snažení možná i několika generací obyvatel. Těch, kteří jsou činí ve spolcích a dění v obci vytváří.

Místopředsedkyně hodnoticí komise Drahomíra Dirgasová prozradila, že k prvenství pomohl Vrbickým nejen vynikající spolkový život. „Komisi se líbilo i muzeum, starost o kulturní tradice, krajinu či tamní sklepy," tvrdí současně starostka Šakvic.

A reakce na páteční vyhlášení výsledků? U Bílka dojetí. „I nějaká ta slzička skanula. Zároveň to je velký závazek. Obec bude nyní reprezentovat Jihomoravský kraj. Je potřeba se na to dobře nachystat. Musíme k tomu přistoupit skromně a Vrbici dále zvelebovat," doplňuje starosta.

Soudě podle rozpracovaných investic k tomu má obec nakročeno. „Musím to zaklepat, daří se nám na všech frontách. I fotbalistům nebo mužáckému sboru. Toto je další bonus," podotýká.

Ráz vinných sklepů

Zlatou stuhu za vítězství zatím Vrbičtí oslavili jen částečně. „Oficiálně je to v plánu týden před našimi hody, nejspíš šestnáctého srpna," přemítá starosta. Na něj a na fungování obce nedají dopustit ani Bohumila Čačíková a Věra Martincová. „Poslední roky se u nás koná řada akcí, třeba Z kopca do kopca s otevřenými sklepy. Jsou tady i dětské soubory a kroužky. V nich se třeba děvčata učí vyšívat kroje," vyzvedává první z nich.

To osmdesátiletá Martincová zase upozorňuje na netradiční vinné sklepy. Právě za ně získali Vrbičtí ve stejné soutěži uznání již dříve.

Včera dopoledne se kolem nich pohybuje manželský pár Peškových. „Sklepy jsou zvláštní, mají stejný ráz. Ochutnali jsme tam i dobré víno," usmívají se turisté.