„Tvrdonice získaly Bílou stuhu za činnost mládeže," informovala hned po vyhlášení výsledků tajemnice soutěže pro Jihomoravský kraj Tatiana Mifková.

Mimořádným oceněním vyznamenala hodnotící komise Vrbici. „Získali jsme ji za zachování tradiční podoby vinohradnických staveb," sdělil vrbický starosta Tomáš Bílek, kterého zpráva zastihla v Bulharsku.

V krajském kole to zkoušel i Strachotín, který před rokem obdržel v jihomoravském kole soutěže Bílou stuhu za práci s dětmi a mládeží. V tomto roce byl jeho hlavním trumfem zejména cestovní ruch, ale i péče o zeleň a krajinu.

Po druhé se do soutěže o prestižní titul přihlásily i Tvrdonice. Loni si vysloužily dvě ocenění, a to za vzorné vedení obecní knihovny a rozvíjení lidových tradic.

Zatímco obě loňská ocenění potvrzují silnou stránku Tvrdonic zejména v oblasti bohaté kultury a společenského života, tentokrát chtěli Tvrdoničtí vsadit na činnost s dětmi a mládeží.

„Rozhodli jsme se více zaměřit na naši základní školu, která se má čím pochlubit. Věnuje se ekologické výchově a stydět se určitě nemusí ani za slušné technické vybavení a interaktivní učebny," přiblížil starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík.

A sázka se vyplatila.

Podle Tesaříka obdržely Tvrdonicím Bílou stuhu nejen za činnost jednotlivých folklorních spolků, ale i díky působení a fungování spolku hasičského, rybářského či sportovního klubu. „Je vidět, že podpora mládeže z naší strany je účelná, byť si třeba někteří lidé myslí, že dáváme peněz hodně," zmínil Tesařík.

Jak dodal, ve většině případů se snaží tvrdonická radnice podporovat právě ty spolky, které pracují s mládeží.

Zda se Tvrdoničtí budou snažit vybojovat titul i potřetí, to starosta Tvrdonic netuší. „Zatím jsme o tom neuvažovali. Na to je podle mě ještě brzy, i když se říká, do třetice všeho dobrého," krčil rameny první muž Tvrdonic.

Do jihomoravského kola soutěže Vesnice roku 2012 se přihlásilo dvaadvacet obcí. Nejvíce, hned devět, jich bylo z Hodonínska. V květnu a červnu pak přihlášené vesnice objížděly krajské hodnotící komise.

V obcích posuzovaly například společenský život, aktivity občanů, podnikání, obraz vesnice, úspory energií, péči o veřejná prostranství, zeleň nebo informační technologie.

Zlatou stuhu a tedy celkové vítězství v krajském kole pak získává obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech.