Počátkem letních prázdnin se Horní a Dolní Věstonice stanou jednou z nejnavštěvovanějších turistických oblastí na Břeclavsku. „U nás žije asi tři sta lidí, v Horních čtyři sta padesát. Teď se dohromady více než zdvojnásobíme. Dalších dvacet tisíc lidí navíc navštěvuje naše muzeum věnované archeologickým nálezům" říká dolnověstonický místostarosta Jan Votava.

Vesnice k sobě mají blízko, vždyť je také dělí jen dva kilometry a vzdálenost se postupně zmenšuje. „Starosta z Horních Věstonic zase posunul hranice směrem k nám. Děláme si legraci, že jednou budeme spadat pod ně," pokračuje Votava s úsměvem.

Důvodem změny je výstavba nových rodinných domů. „Jsem patriot, protože jsem se tady narodil, ale nejsem takový, že bych chtěl někoho lovit," reaguje první muž rozšiřující se obce Vladislav Moravčík.

Občas se špičkují, přesto mají obě vsi řadu společných věcí. Tou nejdůležitější je základní škola. Stojí v Dolních Věstonicích a navštěvuje ji více než osmdesát dětí. Míří do ní také žáci ze sousedního Pavlova. „Od nového roku jich bude skoro devadesát. Po letech se tady podařilo počet zvýšit. Dokonce máme jednoho žáka se Strachotína, což nás velmi těší. Snad jsme Strachotínské přesvědčili, že je naše škola dobrá. Vládne v ní spíše rodinné prostředí," míní ředitel Zbyněk Háder.

S dětmi se učitelé v pátek ráno loučí. Rozdávají pochvaly, ceny za soutěže a ve třídách vysvědčení. „Jsem tady zatím jen rok, ale kdybych obce srovnal, Horní mi přijdou více dynamičtější. Hodně tam investují do infrastruktury. V Dolních je zase vyšší turistický ruch," zamýšlí se Háder.

Jedno je jisté. Minimálně v počtu natěšených turistů budou Dolní Věstonice vždy napřed. Nálezu Venuše staré desítky tisíc let mohou horní sousedé konkurovat jen stěží.

Společnou se má stát ale čistička odpadních vod. Zástupci obcí momentálně vybírají banku, v níž si vezmou úvěr.

Kromě turnaje v malé kopané, kterou si dnes a zítra podle Moravčíka nenechají ujít stovky diváků, ožijí obě obce následující víkend díky otevřeným sklepům vinařů. Bude jich celkem dvanáct a už teď jsou přípravy v plném proudu. V nejvýše přístupném sklepu vzniká zajímavost, kterou lze ochutnat jen výjimečně.

Jahodový burčák.

„Inspirovali jsme se v Šakvicích," líčí jeden z mladých výrobců při práci.

A Moravčík dodává: „Je odtud krásný výhled na skály, vodu a vinice. Zkrátka úžasné místo," láká zájemce.