Mám sedmiletou fenu labradora, v posledních dnech velmi dlouho a často močí a v moči se vyskytuje krev, moč také silně zapáchá. Jinak se mi jeví jako bez problému, je veselá, nezdá se mi, že by měla bolesti.
- Pavel Jiránek

Dle vašeho popisu se jedná pravděpodobně o onemocnění močových cest. Příčinu lze někdy zjistit z močového sedimentu. Ve většině případů je však nutná kombinace několika vyšetření - sonografie, chemie moči, sediment moči, kultivace (Uricult test) sterilně odebrané moči a odběr krve. Kontaktujte veterináře.

Mám dvouměsíční štěně bígla a ráda bych se informovala ohledně očkování. Pejsek byl jednou očkován a odčerven od chovatele. Kdy se má zase očkovat a odčervit?
- Katka, Valtice


Dle vakcinačního schématu se vakcinace provádí od šesti týdnů věku štěněte - první vakcinace, přeočkování je pak nutné dvakrát v devíti a dvanácti týdnech věku štěněte, od třetího měsíce věku je u psů ze zákona povinná vakcinace proti vzteklině, která se může aplikovat s posledním přeočkováním, a povinně se přeočkovává většinou s infekčními chorobami.

Nyní je novinka od července 2008, co se týká vakcinace vztekliny, že při použití schválených výrobců vakcín na vzteklinu a při jejich revakcinaci není nutná každoroční vakcinace na vzteklinu, ale například jednou za dva roky. Připomínám však, že tato novinka ve vakcinaci vztekliny platí za určitých podmínek, které jsem uvedla. Nicméně nezapomínejte na každoroční vakcinaci infekčních chorob u psa, protože ty jsou skutečně nebezpečné. Dále po základním očkování infekčních chorob a vztekliny je možné očkovat na další choroby, jako je tetanus, lymská borelióza a plísně. Také nezapomínejte pejska pravidelně odčervovat a to do půl roku každý měsíc dle aktuální váhy štěněte, v dospělosti se má pejsek odčervovat jednou za čtvrt roku.
Mám šestiměsíčního yorkšírského teriéra a najednou ze dne na den začal hodně slzet na jedno oko, stále ho přivírá. Oči mu každý večer čistím určeným přípravkem. Ze začátku se mi zdálo, že se to zlepšilo, neslzelo, ale dnes se probudil s okem zalepeným, a když se do něho podívám, tak vypadá, jako by přes něj měl nějaký povlak, a je trochu do modra. Myslím, že ho to i bolí.
- Iva P., Hrušky


Doporučuji vám navštívit veterináře. Slzet oko může z mnoha příčin od cizího tělesa za třetím víčkem až po poškození rohovky. Pravděpodobně se ve vašem případě jedná o těžší zánět a na to čištění roztokem nestačí a bude potřeba oko odborně vyšetřit.