Na radnicích na Břeclavsku dochází ke zvláštním přesunům. Zatímco větší města jako Pohořelice či Hustopeče se rozhodla snížit počet místostarostů ze dvou na jednoho, v Podivíně a Přibicích je tomu naopak. Všichni se však paradoxně shodují na tom, že tím uleví rozpočtu.

„Oba místostarostové, Martin Důbrava z ODS a Pavel Šemora z TOP 09, jsou neuvolnění. To znamená, že funkci vykonávají při své stávající práci. Rozpočet obce rozhodně nezatížíme. To proto, že peníze, které by za práci dostával jeden, rozdělíme mezi oba dva,“ vysvětlil podivínský starosta Stanislav Machovský a současně uvedl důvody, které tamější ke zvýšení počtu na dva místostarosty ve­dly.

„Byl to návrh TOP 09. Mít dva místostarosty považovali jako prestižní záležitost, což chápu. Jde o to, že pokud někdo jedná jako radní, nemá to takovou váhu, jako když jedná na pozici místostarosty,“ objasnil Machovský.

S jeho názorem se ztotožňuje i přibický starosta František Stankovič. Ten ve dvou místostarostech vidí velké plus pro obec a její obyvatele.

„Oba naši místostarostové mají ekonomické vzdělání. Věřím, že budou pro obec velkým přínosem. Ostatně to už prokázali, když přichystali a detailně propracovali obecní rozpočet. Navíc umějí oba pružně a s přehledem reagovat na různé změny,“ obhajoval rozhodnutí vedení Stankovič.

Že by se obecnímu rozpočtu kvůli této změně přitížilo, přibický starosta razantně odmítá.

„Místostarosta je pouze jeden – Petr Musil. Druhý, Petr Koška, je zástupcem. Jako ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je docela vytížený. Už před časem se ale nabídl, že by nám chtěl zadarmo pomáhat. Tím se to tedy samo vyřešilo,“ nechal se slyšet Stankovič.

V zadlužených Pohořelicích snížením počtu místostarostů ze dvou na jednoho sledují jednu z možností, jak ušetřit.

„Miroslav Novák, který je mým zástupcem, bude jako bývalý vedoucí finančního odboru částečně dohlížet na chod financí s tím, že část kompetencí přerozdělí mezi své bývalé podřízené. Je to cesta k úsporám, snaha o maximální hospodárnost,“ přiblížil metodu k šetření tamější starosta Josef Svoboda.

„Řada kandidátek měla snížení o jednoho místostarostu ve svém volebním programu. Městská pokladna totiž není tak plná, jak bychom si přáli a představovali. Předpokládám proto, že dojde k omezení investičních akcí, které vždy dozoroval jeden z místostarostů. Investice si nyní beru nově na starost já. Dá se očekávat, že jich opravdu nebude tolik jako dříve,“ podotkl.

Dva místostarosty měli v posledním volebním období také Hustopečští. Po letošních komunálních volbách se ale vrátili k jednomu.

„Jiří Teplý byl místostarostou pro víno. Člověka jemu podobného, který by zastával takovouto funkci, jsme nenašli. I to byl důvod, kvůli kterému jsme se vrátili k původnímu modelu. Stačí nám to tak,“ usmíval se hustopečský starosta Luboš Kuchynka.