„Byla to náhoda. Sice vím, že vždycky před našimi hlohoveckými hody pýchavky rostly, ale loni jsem nenašel žádnou. Se ženou jsem se vracel z Břeclavi, bylo čtvrt na deset dopoledne a něco mi říkalo, že se mám jít podívat na starou štěrkovnu na kraj k lesu. Procházel jsem to tam, trošku si zanadával, protože se mi nachytal na nohavice kalhot nějaký nepořádek, a když jsem se ohnul, že si ho očistím, uviděl jsem ji,“ vyprávěl sympatický důchodce.

Jako první spařil tu, která se nakonec ukázala jako největší. „Napadlo mě, že by kolem mohly růst ještě jiné, pokud je už někdo neposbíral. Popošel jsem deset kroků a pěkně se na mě smály další tři. Jedna hezky vedle druhé,“ usmíval se Bartolčic.

Speciál houby bannerZdroj: Deník/Jan Lakomý

Velikostí by pýchavky obrovské přirovnal k fotbalovému míči. Hned ta první podle něj byla ještě větší než běžný kopačák. „Už jsme je stihli rozdat sousedům a rodině a zpracovat. Usmažili jsme si z nich řízek. Je to takový malý předkrm před hody,“ řekl důchodce.

O úlovku se redakce dozvěděla díky sousedovi Slávka Bartolčice. Tím je hlohovecký starosta Jaroslav Hajda. O úspěchu svého souseda zpravil velmi vtipně a trefně místním typickým nářečím uživatele sociálních sítí. „Aj pres veliké hyce u nás v Lohovcu rostú huby jak dyně! Takovýto kapitální úlovek sa podarilo najít našemu súsedovi, panu Slávkovi Kočíkovi Bartolčicovi. Gratulujeme! To budú hodovní rýzky jak kolečka od tragača!“ shrnul starosta.

Nález hodný krále. Houbař na Hodonínsku přinesl domů mega úlovek
Nález hodný krále. Houbař z jihu Moravy přinesl domů mega úlovek

Slávek Bartolčic se přitom neoznačuje za žádného velkého houbaře. „Nedá se říct, že bych chodil pravidelně. Zjara si vždycky zajdu na malinké špičky. Ty nám rostou kousek u domu na fotbalovém hřišti. Manželka je podusí na cibulce a dá do skleniček. V zimě si pak rád zajdu na hlívu ústřičnou. Mám vytipovaná místa, kde roste. Je z ní výborná dršťková polévka nebo guláš,“ zmínil muž.