Potvrzeno. Vězeňská služba zastavila zprovoznění tří věznic. Jednou z nich je bývalé středisko pro utečence v břeclavské městské části Poštorná. Důvodem je úbytek vězňů kvůli amnestii. V pátek to řekl náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

S informací přišla Česká televize. Břeclavský deník se na možnou změnu v plánech týkajících se Poštorné dotazoval již po vyhlášení amnestie. Zástupci ministerstva však rozhodli až nyní.

„Informaci jsem zaznamenal a beru ji jako fakt. Je na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, jak se svým majetkem naloží. Teď práce zastavili, ale je nejspíš otázka času, kdy se věznice otevře," mínil včera místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

„Samozřejmě pokud vzniknou další pracovní místa, bude to skvělé. Navíc jsem nezaznamenal žádnou negativní reakci. Jedno vězení máme v centru města, takže jsme na to zvyklí," doplnil.

V Poštorné měly vzniknout ubytovací prostory až pro sto osmdesát vězňů. Dalších několik desítek lidí tam mohlo získat zaměstnání.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele břeclavské pobočky úřadu práce Lubomíra Marka mohli najít práci například kuchaři či vychovatelé. Nestane se. Alespoň zatím. „Zakonzervování je dočasné, následně budeme objekty otevírat v závislosti na rostoucím počtu vězňů," vysvětlil Volák. Dodal, že rozhodnutí v žádném ze zařízení nevyústí v propouštění příslušníků vězeňské služby.

Nové věznice, které vznikaly kromě Poštorné také ve Velkých Přílepech a Vyšní Lhotě, měly vyřešit právě citelný přebytek trestanců. Všechny dotčené areály původně sloužily jako uprchlické tábory.

Na dotaz, jaký režim bude v zakonzervovaných areálech panovat, Volák odpověděl, že o tom rozhodnou ředitelé příslušných věznic, pod něž pobočky spadají.

Je pravděpodobné, že zcela prázdné objekty nezůstanou, protože u nich bude potřeba zajistit ostrahu a také běžnou správu budov. „Bude to záležitostí dalších jednání. Teprve o tom budeme rozhodovat," reagoval v pátek odpoledne ředitel břeclavské věznice Miroslav Vodák.

Z již existujícího vězení v Břeclavi odešlo krátce po Novém roce devětatřicet odsouzených, celkový počet propuštěných v republice pak přesáhl šest tisíc.

Vězeňská služba převzala opuštěný areál na okraji Poštorné loni v listopadu. V polovině letošního roku pak měla skončit první část příprav na přeměnu zařízení v novou věznici.