Zájem ze strany státu potvrdil Deníku Rovnost místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD). „Patrně by budovu využili pro administrativu věznice,“ doplnil.

Tiskové oddělení ministerstva do úterní uzávěrky na dotaz redakce neodpovědělo. Mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová v úterý aktuální zájem popřela. „O žádné takové záležitosti naše vedení nejedená,“ sdělila.

Knihovna Břeclav• Stojí vedle okresního soudu, pár metrů od věznice.
• Budova má podle znalce cenu 10 milionů korun.
• Chtěl ji směnit soukromník, teď má o ni údajně zájem ministerstvo spravedlnosti.
• Nová městská knihovna by mohla vyrůst v areálu bývalého cukrovaru.


Město před pár měsíci nechalo posoudit výhodnost směny hlavní budovy knihovny se soukromou společností. Návrh padl. Také kvůli chybějícím náhradním prostorám.

Knihovna sídlí u hlavního tahu, hned u vchodu je navíc pruh pro cyklisty. „Líbila by se mi knihovna na klidnějším místě,“ řekla třeba důchodkyně Ladislava Procházková.

Umístění vnímá jako nevýhodu i ředitel knihovny Marek Uhlíř. „Navíc není bezbariérová,“ podotkl.

Břeclavští zvažují, že moderní knihovna by mohla vzniknout v části areálu bývalého cukrovaru. „Malá hala je ideálním místem. Je to ambiciózní plán, ale chceme, aby tato stavba byla klenotem města a aby se na ni jezdili dívat lidé i odjinud,“ uvažoval Matuška.

Ani Válka přemístění knihovny do nevyužitých prostor areálu neodmítá. „Bude záležet na celkovém koncepčním řešení celého místa. Dosud jsme pro areál nenašli strategického partnera," podotkl.

Inspiraci pro novou budovu knihovny hledají Břeclavští i v zahraničí. „V dánském Herningu postavili knihovnu ze zkrachovalého obchodního centra. Teď z toho mají žijící kulturně-společenské centrum,“ poukázal ředitel Uhlíř.