Jeho vedoucí Leona Balgová zvoní zvonečkem a předávání může začít.

Úsměv se zračí i na tváři mladé těhotné ženy Romany, jež přišla do domova před pěti měsíci. „Přála jsem si kosmetiku a pro moje zatím nenarozené miminko plenky. Člověk si toho cení. Potěší, když si lidé vzpomenou i na nás v azylovém domově," děkuje Romana a přiznává, že se jí draly slzy do očí.

Předtím rozesměje přítomné, když radní Tomáš Mráz hledá jeden z jejích dárků. „Nechcete radši balon?" nabízí jí muž v legraci.

Dostává se mu ihned odpovědi. „Jeden už mám," odpovídá Romana a hladí si břicho.

Zpívali společně

Jak připomíná vedoucí domova, jsou to trochu jiné Vánoce. „Je to o pár dní dřív před Štědrým večerem. Dárky se předávají společně. Bude záležet na matkách s dětmi, jaký si pak udělají Štědrý večer," povídá Balgová.

Při akci Strom pro Agátu lidé plnili přání, které klienti zařízení napsali na kartičky a rozvěsili na stromek v břeclavském kině Koruna. Podle mluvčí břeclavské radnice Elišky Windové se sešlo dvaadvacet dětských přání a třináct pro maminky. „Lidé vyplnili všechna přání. Dárky nosili ještě ve čtvrtek odpoledne. Pod vánočním stromem se ještě sešly společné dárky," ukazuje mluvčí ke kupě tašek a balíčků.

Jde spíše o drobnosti. Děti mají radost například z náklaďáku na hraní, obrázkové knížky o vesmíru či barev na malování.

Agátu navštěvuje v pátek celé vedení břeclavské radnice v čele se starostou města Pavlem Dominikem. „Rozhodli jsme se vám zpříjemnit Vánoce. Ježíšky nejsme jenom my, ale všichni obyvatelé města, kteří se připojili k této akci. Říká se, že větší radost pro člověka je dárky dávat než přijímat," prohlašuje.

Město domovu navíc darovalo více než šestitisícový poukaz na nákup nového televizoru. Děti ovšem starostovi a místostarostům nezůstávají nic dlužné. Připravily si písně, koledy i básničky. „Zavrť sa ně dcérečko," zpívá dvojice a drží se při tom za ruce.

Při zpěvu skladby Půlnoční si pobrukují i další lidé v místnosti, někteří místostarostové si to vyloženě užívají.

Ředitel břeclavské charity Josef Gajdoš děkuje všem, kteří se do akce zapojili. „Lidé v okolí vás mají rádi," pronáší k obdarovaným.

Posláním Domova svaté Agáty je poskytnout pomoc při obtížných životních 
a sociálních situací těhotným ženám 
a matkám s dětmi.