Dvanáct stupňů pod nulou. Takový mráz naměřili ve středu ráno v Jizerských horách. Ovocnáři v podhorských oblastech už proto obhlížejí škody. To na Břeclavsku, kde teplota tolik neklesla, mají zejména pěstitelé meruněk jiné starosti.

„V noci na středu se teplota pohybovala kolem nuly, ve čtvrtek ráno už byly dva stupně nad nulou. Takže to vypadá, že mráz neudělal žádné větší škody,“ hodnotil pěstitel meruněk Jan Krejčířík z Velkých Pavlovic.

Mnohem větší starosti nadělal nejen jemu moniliový úžeh. Tato choroba, která napadá především meruňky a višně, se projevuje vadnutím větviček po odkvětu. Mnozí lidé to mylně pokládají právě za následek mrazu.

„Když meruňky kvetly, došlo k napadení květů moniliovou spálou. Někde je proto násada hodně nízká. Záleží, zda pěstitel včas sáhl k chemickému ošetření stromů,“ vysvětlil Krejčiřík.

Polovina úrody pryč

Projevily se také rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Zatímco Velkopavlovická obstála, některé novější jsou, jak se zdá, na moniliový úžeh citlivější. V součtu se špatným odkvetením už tak sadaři místy přišli i o více než polovinu úrody meruněk.

„Moniliový úžeh je velký problém, potýkáme se s ním už několik let. Proto jsme s ním počítali a zařídili se. Stříkali jsme dvakrát preventivně před květem a dvakrát v květu. Kdo váhal a čekal, jestli se něco objeví, prodělal,“ uvedl jednatel zemědělské společnosti S.O.Č. Stanislav Krejčí.

Firma z Velkých Bílovic, která se stará o pětadvacet hektarů ovocných sadů, se kromě meruněk specializuje i na broskve a nektarinky. Škody způsobené spálou letos omezila na minimum. „Moniliový úžeh pocítí hlavně menší pěstitelé, kteří šetří na postřicích,“ odhadoval Krejčí.

Současně ovšem varoval i před podceněním dopadů nižších teplot. „Na meteostaničce jsme měli ráno nulu, přímrazek ani jinovatku jsem neviděl. Nevypadá to, že by násada byla poškozená. Nebyl takový mráz, aby meruňky poškodil okamžitě. Část ale může být podchlazená, což se projeví až při velikost plodů tři centimetry a více. Prostě opadají,“ nastínil Krejčí možný neblahý scénář.

„Násada se zatím jeví velká, úroda meruněk by mohla být slušná. Uvidíme, co s tím udělá chlad. Hodně ale záleží také na lokalitě. Tam, kde jsou například mrazové kotliny, to může být horší,“ upozornil.

Vinice jsou v pořádku

Žádné starosti si naproti tomu zatím nepřipouští vinohradníci. „Ve vinicích není problém, o žádném poškození jsem neslyšel. Chladnější počasí má jen jediný dopad – trochu se zpomalil růst, který teď není úplně optimální. Ale nic se neděje, ještě je čas. Na jarní mrazíky jsme zvyklí, Doufejme, že už nic jiného nepřijde,“ přál si mikulovský vinař Petr Marcinčák, který se v Novosedlech a okolí stará o více než sto hektarů vinic.

„Někde mohou být poškozená očka v souvislosti s nepříznivým loňským rokem, kdy byl tlak chorob velký. Z důvodu poškození nebo nemoci prostě zimu nepřežily. Jinak to ale raší dobře. Cítím v kostech dobrý ročník,“ nechal se slyšet Marcinčák.