Až padesát parkovacích míst, množství zeleně i zastíněné prostranství vybízející k odpočinku. To vše má vzniknout v Zámecké ulici ve Valticích naproti pivovaru Feldsberg.

Na projekt, který má stát odhadem sedm milionů korun, už má radnice zpracovanou architektonickou studii s povedenými vizualizacemi. Pokud vše půjde, jak má, hotovo by mohlo být už příští rok.

Vedení města chce využít počínající rekonstrukce silnice první třídy číslo 40 na průtahu městem, kterou provádí Ředitelství silnic a dálnic. Z hlavního tahu se totiž lze přímo napojit právě na Zámeckou ulici. „Říkali jsme si, že by bylo dobré, kdybychom využili rekonstrukce silnice a hned se pustili i do obnovy prostranství a parkoviště naproti pivovaru. Ať je to hotové v jednom,“ zdůvodnil starosta města Aleš Hofman.

Nynější prostranství tvoří pouze zatravněná plocha a několik parkovacích míst v její blízkosti. V budoucnu by zde mohlo stát pětačtyřicet až padesát aut. Kolorit místa dokreslí množství stromů, keřů a další zeleně.

Rod Lichtenštejnů obhospodařuje v Dolním Rakousku plochu o něco větší než je rozloha Salzburgu. Ve společnosti Guts- und Forstbetrieb Wilfersdorf pracuje na čtyřicet lidí. Těm šéfuje Hans Jörg Damm (na snímku).
VIDEO: Výjimečný Soutok za hranicí. O lužní lesy pečují Lichtenštejni, podívejte

„Nyní jsme ve fázi studie a přípravných prací. Vybrané je architektonické studio, v nejbližších týdnech budeme řešit zadání projektové dokumentace tak, abychom měli veškeré podklady pohromadě,“ prozradil Deníku starosta.

Se zahájením prací tamní počítají buď na konci letošního, nebo na začátku příštího roku. „Odhadované náklady jsou asi sedm milionů korun. Ale uvidíme. Prvního března máme jednání s architektonickou kanceláří, kde to budeme řešit,“ řekl Hofman.

S obnovou prostranství lidé většinou souhlasili

Lidé, které redakce Deníku na místě oslovila, o projektu věděli a s obnovou prostranství většinou souhlasili. „Jen nevím, jak se sem vměstná tolik aut. Leda by parkoviště posunuli až před vjezdy do okolních domů. Nevím, nevím,“ kroutil hlavou důchodce, který se představil jen jako Jan.

„Moc to s tím parkovištěm nechápu, jako občan jsem proti rušení zeleně,“ nechal se zase slyšet jeho kamarád, který se představil jako Jaroslav.

Parkovacích míst je ve Valticích, které jsou dřívějším sídlem lichtenštejnských knížat a víc jak čtvrt století součástí světového kulturního dědictví UNESCO, nedostatek.

Parta nadšenců chce obnovit okolí Mlýnského rybníka nedaleko kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví.
VIDEO: Velký návrat? Mlýnský rybník u Břeclavi má lákat k rekreaci jako kdysi

„Zkulturnit proto chceme ještě i Sklepní ulici, kde aktuálně může zaparkovat na dvaačtyřicet aut. Při přeorganizování bychom se mohli dostat na dvaapadesát až šestapadesát míst, což by podle mě byl úspěch,“ nastínil starosta.

Ve hře je stále i možné parkoviště mezi obchodem s potravinami Coop Jednota a Cyklorájem. „Měli jsme zrovna jednání s vedením Jednoty, která vlastní pozemek, jenž obnovu trošku blokuje. Město provozuje parkovací stání vedle Cykloráje. S Jednotou řešíme buď prodej, nebo společný projekt rozšíření parkovacího stání,“ přiblížil Hofman.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Podotkl, že kromě parkoviště by tam vznikl i park a klidová zóna. „Intenzivně o tom jednáme. Letos jsme se sešli už dvakrát. Domluvili jsme se, že připravíme podklady týkající se nákladů rozšířeného parkovacího stání a případně i výnosů z něj,“ shrnul výstupy ze schůzky první muž Valtic.