Ingrid Michalicová chce dnes vypadat zábavně, ale zároveň upraveně. A daří se jí to. Stejně jako vedle ní sedící kamarádce, s níž v sobotu večer přišla na pyžamový ples v Hruškách.

„Samozřejmě, že se dopředu připravujeme, co si oblečeme a na hlavu vybíráme správné natáčky. A až přijdeme domů, můžeme si jít rovnou lehnout," říká s úsměvem Michalicová.

Je jednou z několika desítek návštěvníků, kteří večer tráví ve vyzdobené tělocvičně tamní základní školy. Pyžamový ples se tam konal podruhé. Důvody, proč lidé přišli, jsou jasné: tanec, recese, oddych a možná i ojedinělá šance vidět souseda v noční košili či županu. Někteří mladí muži se neváhají navléknout ani do dámského oděvu. „Byly jsme tady i loni, je to bezvadná akce," pochvaluje si Michalicová.

Čančání není třeba

Místo, kde se obvykle potí školáci, zdobí nafukovací balónky a předměty navozující noční atmosféru. Místo pod hlavními zářivkami na stropě lidé tančí spíše v intimním přítmí.

Před devátou hodinou je zábava v plném proudu. Ve sklenicích je víno a kapela zásobuje tanečníky známými hity. Fungují. Lidé se baví. „Chceme, aby akce byla pro zasmání a uvolnění. Člověk nemusí vymýšlet šaty, shánět je, kupovat a dvě hodiny se čančat. Myslím si, že se nám záměr daří," vypráví jedna z organizátorek plesu Ludmila Tichá z občanského sdružení Drtichy.

Ve srovnání s loňskem jde o téměř totožnou akci bez výraznějších změn. K čemu taky. Nejsou potřeba. Stávající formát se podle pořadatelů osvědčil. Jiný je pouze způsob tomboly. „V programu je travesti vystoupení muže z Hrušek. Vyhlásíme také krále a královnu plesu. Jinak jsme se zaměřili na tanec, dojde na dechovku, modernu a další hudbu," přebírá slovo předsedkyně sdružení Gabriela Dreslerová.

Raději bez matrací

I když to někteří na oko popírají, co si na ples oblečou, jim úplně jedno není. „Je pravda, že loni jsem byla v něčem jiném. Člověk si pak trochu ohlídá, v čem doma spí. Jedna z žen měla loni zvlášť ušité pyžamo i s čepečkem a stala se královnou plesu," podotýká Dreslerová.

Organizátorky by ples rády udržely do dalších let. Záleží však na zájmu Hrušeckých. „Inspirovali jsme se v Josefově, ale v našem okrese o ničem takovém nevím. V Josefově už to mají zažité, takže tam jezdí lidé i z dalších obcí. My máme navíc živou hudbu, oni dýdžeje," tvrdí Tichá.

Pyžamový ples dělají například také v Židlochovicích na Brněnsku, kde návštěvníci mohli využít matrací a třeba si i zdřímnout. „To nemáme, protože bychom pak lidi nedostali domů," uzavírá se smíchem Dreslerová.