Teprve dvoutýdenní hříbě hnědé barvy se tulí ke klisně Popelce, která ho porodila za deštivé noci v lese. V centru Břeclavi společně působí jako atrakce, kterou lidé pozorují v ohradě u zimního stadionu. Tedy, pozorovali.

„To je krása, fakt nádhera,“ poznamenala v pondělí cyklistka projíždějící s kamarádkou okolo pasoucích se zvířat. Byla jednou z posledních, která je v Břeclavi viděla.

Téměř třicet koní majitel ranče Ladná Petr Vlašic chce dnes odvést zpět do domovského výběhu mimo město. „U zimního stadiony byly koně od břeclavských hodů. Chtěli jsme, aby tam vypásli trávu, což se stalo. Potřebujeme zjistit, jak místo bývalého autokempu vlastně vypadá, abychom se mohli vrhnout do dalších úprav,“ řekla Vlašicova zaměstnankyně Nikola Ščupalová.

Na spasení se podílela rovněž Popelka, která v ohradě pobíhala s trojicí potomků. Toho posledního, porodila teprve nedávno. „Když to na ni přišlo utekla z ohrady v Ladné do lesa. Tehdy byla v noci velká bouřka. Ráno jsem jela na pastvinu ji hledat, ale už byla zpátky i s hříbětem. Zvířata se k zimnímu stadionu ale podle všeho zase vrátí. A možná už na jaře. Pokud k tomu dojde, zájemci získají možnost přihlásit se do vozatajské školy nebo se vyhoupnout do sedla kvůli projížďce.

„Rádi bychom také zbudovali malý zookoutek, kde by byly domácí zvířata jako kozy nebo slepice,“ sdělila Ščupalová, jež je přesvědčená, že lidi z města a blízkého okolí šanci usednout na koňském hřbetu hojně využijí.

Vychází přitom ze zkušeností z letošních hodů, kdy zejména děti spouštěly oči ze zvířat jen stěží. „Nechtěly na kolotoče, ale na koně, protože tohle ještě neznají. Na hody pár z nich dokonce vzdorovalo, že nepůjdou pryč z kočáru a předvedly dokonce hysterický pláč. Cítíme, že zájem je. Nájemní smlouvu s městem máme do konce příštího roku. Stáli bychom však i prodloužení,“ řekla Ščupalová.

Tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka připustil, že se koně mohl usadit v centru i na delší dobu. Momentálně s nimi ale vedení města počítá spíše dočasně. „Máme představu, že tam vznikne volnočasové centrum, které celodenně využijí turisté a rodiny s dětmi. Musíme ovšem počkat, až se dojde ke změně územního plánu. To by mělo být do jednoho, maximálně dvou let. Je možné, že tam zůstanou koně i poté, ale nerad bych předbíhal,“ sdělil Opálka.

Areál bývalého autokempu by se neměl výrazně změnit. Provozovatelé ranče využijí především současných budov a v budoucnu tam hodlají pořádat vozatajské závody. Jedny se uskuteční už tuto sobotu, zatím však v Ladné.