Vůbec poprvé se fašankového průvodu účastní i Mikulovanka Monika Šusterová v převleku růžového králíčka s červenou šálou. „Jsem moc ráda, že se u nás na jihu Moravy tradice jako fašank a hody udržují. Myslím, že je důležité se jich účastnit a podporovat je. Vzala jsem s sebou proto i ani ne dvouletého vnoučka Patrika. Jde za malého kocourka,“ usmívá se.

Víno, slivovička i meruňkovička

Až z daleké Francie přijela do Mikulova na fašank také éterická Dafné. „Stříleli na nás, tak jsme museli utéct. Na Mikulovsku je ale úžasně, je tady skutečně klid, zábava, víno, slivovička, meruňkovička, vynikající,“ vyznává se až mužsky hlubokým hlasem asi metr devadesát centimetrů vysoká Dafné.

Průvod maškar a krojovaných v brněnské Líšni.
VIDEO: Líšeňské ulice zaplnily maškary. Průvodu dominoval milosrdný bůh zábavy

Jakmile zaslechla, že šohaji v kroji začínají tančit a zpívat pod šable, upaluje k nim. „Jé, tebe bych brala. A tebe taky! Ale postupně, ne všechny najednou!“ pokřikuje na šohaje rodilá Francouzska.

Smrtka hlídá na přechodu

Tradiční fašankovou obchůzku si nenechal ujít ani Aleš Kaspar s rodinou. „Máme to kousek, takže se chodíme podívat každý rok. Děti jsou šťastné. Kačenka se dokonce jako jediná z nás i nastrojila. Mají slíbené, že příští rok už půjdou taky v maskách,“ vypráví Kaspar.

Malou Kačenku čeká fašank ještě jeden. V úterý ve školce. „Už se moc těším. Půjdu za Sněhurku,“ chlubí se holčička.

Návrh Vinařství Dolní Dunajovice z dílny Huť architektury Martin Rajniš
OBRAZEM: O titul dřevěné stavby roku usiluje i návrh Vinařství Dolní Dunajovice

Průvod se za bujarého veselí přesunuje ze spodní části náměstí směrem ke Kozímu hrádku. „Bando, pozor, červená svítí na semaforu. Ať vás něco nezajede,“ hrozí kosou a ironickým úsměvem ve tváři smrtka a vede skupinu dál městem za doprovodu cimbálové muziky Píšťalenky a dechové muziky Mikulovanky.