Bílé, červené nebo v těchto studených dnech dokonce svařené víno. Své chutě uspokojí každý z návštěvníků. V okolních stáncích je na mikulovském velikonočním jarmarku pestrý výběr nejrůznějších výrobků, od vonných mýdel přes klobouky až po ručně pletené pomlázky. „Každý správný chlap si pomlázku musí uplést ručně, bez toho by to nešlo. Spíš se jen inspiruju, ale doma už mám hotovou, takže asi na další rok,“ směje se Jan Fecura a pokračuje v prohlížení vrbového proutí.

Několikačlenné skupinky všech věkových kategorií postávají napříč náměstím, promrzlé ruce si lidé snaží zahřívat koupeným svařeným vínem. Vůně horkého vína, hřebíčku a skořice se line všude kolem. U jednoho ze stánků však panuje čilý ruch, když se hlouček návštěvníků rozhodl doplnit třpytivé, leč vyprázdněné vinné sklenice. „Valašsko přijelo na jižní Moravu! Dorazili jsme v pátek a zůstáváme až do neděle,“ chlubí se jeden z mužů. Vzápětí usrkne čerstvě nalité bílé víno a spolu se svou partou se vydává objevovat další krásy Mikulova.

Na zvířata v brněnské zoologické zahradě se na Velký pátek přišly podívat desítky Brňanů. Nalákal je například velikonoční program.
VIDEO: Velikonoce v brněnské zoo? Pštrosi dostali chuť na hranolky

Součástí mikulovského velikonočního programu nicméně není pouze jarmark, hned odpoledne zní městečkem několik koncertů různých kapel. Nechybí ani procházka historií s velikonočními tradicemi, jinými slovy komentovaná prohlídka města. „Přejeme všem krásně prožité Velikonoce,“ zaznívá z centrálního pódia od mikulovské starostky Jitky Sobotkové.

Studený vzduch čeří vůně domácího jídla. Podél nízkých domků, z nichž jsou některé zdobené speciální technikou sgrafito, postávají návštěvníci velikonočního veselí a opatrně koušou do horkých pokrmů. Je libo poctivě vysmažené brambůrky, křupavý bramborák nebo masité klobásky z grilu? Nic z toho není v Mikulově problém. „Původně jsme se chtěli najíst až doma, ale neodolali jsme. Ne nadarmo se říká, že člověk jí i očima,“ pochvaluje si občerstvení Zuzana Charvátová, zatímco se snaží neumazat.

Marjánkovské jarnění se v Mariánských Lázních. Ilustrační snímek
Jak slavíte Velikonoce? Pochlubte se vašimi fotkami

Výhled na nedaleký Svatý kopeček naznačuje, že v noci dokonce nasněžilo. Ani to neodradilo zájemce od vyšplhání na pahorek pokrytý sněhovou pokrývkou. Řada lidí se prochází také zámeckými zahradami, kde už tulipány, hyacinty nebo macešky horlivě kvetou. Zájemci, kteří Mikulov nestihli navštívit na Velký pátek či Bílou sobotu, nemusí smutnit. Stejným programem pokračuje akce také v neděli.