„Lidi zatím chodí spíše srovnávat ceny za jednotlivé zboží a služby. Větší nápor teprve čekáme,“ uvedla v pátek odpoledne například zástupkyně jedné z bank Zuzana Dufková.

Prodejce Jan Macháček, jenž zejména kutilům nabízel nejrůznější nářadí, působil zklamaně. Návštěvníků čekal rozhodně více. „Je pravda, že je jich poměrně málo. U nás se zastavují hlavně muži, což je asi logické,“ řekl Macháček. U stánku, kde stál, byly k vidění sochy vyřezané ze dřeva. Jako ukázka, co všechno lze s nabízeným zbožím vytvořit.

Podobně vytvořili prostředí i ostatní. Včetně zástupců bank, kde si lidé mohli vyřídit případné půjčky či se poradit, jak výhodně pořídit vyhlédnuté zboží. Šance se ale chopili také obchodníci, kteří nabízeli například čisticí přípravky na boty nebo žehličky.

Pomoc do vinohradu

Výstava nabízí řadu možností, jak vybrat vhodné varianty při rozhodování nad výměnou oken, zateplení a výbavou interiéru.„Stále stoupající ceny za energie vedou k úspornému stavění a úsporným opatřením zejména v topení. Šetrné vytápění lze řešit také využíváním obnovitelných zdrojů energie. Představili se proto firmy nabízející tepelná čerpadla, solární kolektory, kotle nejen na spalování biomasy, biokrby, také podlahové topení i klimatizaci,“ uvedli organizátoři výstavy, jež se v Břeclavi odstartovala už potřetí.

Inspirace se dočkali i lidé trávící volný čas na zahrádkách nebo ve vinohradech, kterých je břeclavský region plný. K vidění jsou nejrůznější typy nářadí a další potřeby k obdělávání půdy.

Výstava pokračuje ještě v sobotu a končí v podvečer. „Měla by být větší návštěvnost. V pátek jsou lidi přece jen ještě v práci,“ dodala zástupkyně banky.