Divadlo Bedřicha Kaněry, které již několik let funguje při Obchodní akademii v Břeclavi, sklízí úspěchy se svými inscenacemi a pořádá ve městě přehlídku amatérského divadla Amafest. Takzvané Divadelní neděle zase již více než rok přináší každý měsíc do Břeclavi divadla malých forem a pohádky pro děti. Tento víkend obě nadšenecké iniciativy spojí síly a pozvou do tamního kina Koruna na Víkend studentského divadla.

Kaněrovci, jak se jim po jejich hlavním vzoru břeclavském kulturním buditeli druhé poloviny minulého století přezdívá, letos přichystali svým příznivcům hned dvě novinky v repertoáru. Na konci minulého měsíce Břeclavi poprvé předvedli provokativní hru Tlusté prase od amerického dramatika Neila La Bute. Hořká love story o krutých měřítcích úspěchu v současné společnosti mladým hercům skvěle sedla. V sobotu od čtyř hodin odpoledne však sáhnou do jiného žánru, a to detektivního.

Adaptace románu spisovatelky Agathy Christie Deset malých černoušků představí středoškoláci pod názvem A nezůstal už žádný. S ním již soubor uspěl na hodonínské přehlídce Mumraj a Hobblík, z něhož si na základě představení odnesl řadu ocenění. Redakce si na napínavém příběhu plném vražd chválila zejména propracované kostýmy a scénografii. Vyzdvihla také to, že se souboru daří udržet diváky v napětí až do samotného konce představení. Zítřejší břeclavská premiéra se odehraje v sále tamního kina.

Zábavná klauniáda

Divadelní neděle přináší pravidelně v polovině měsíce do kina zábavu pro děti a každou poslední neděli v měsíci divadla pro dospělé. Většinou dávají prostor místním i hostujícím ochotníkům, loutkářům, divadelním improvizátorům, kabaretům a experimentálním hrám. Často se jedná právě o studentské soubory z různých koutů republiky.

Tuto neděli v sedm hodin večer bude cyklus pokračovat zábavnou klauniádou Pavla Seriše z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Slovenský herec a režisér ve hře pro jednoho herce ztvární na dvacet různých rolí na předem dané téma číšník a host.

Komedie, v níž se nemluví a herec si vystačí s minimem rekvizit, vznikla před dvěma lety ve spolupráci s uznávaným divadelním režisérem a hercem Arnoštem Goldflamem.

S nadšením byla hra přijatá například v Divadle Na zábradlí v Praze, v brněnské Huse na provázku nebo na festivalech Tempus Art, Pohoda, Next Wave a Divadlo jednoho herce v Chebu. Na evropském festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2012 si hra vysloužila Cenu Stana Radiča za Objev roku.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou