„Nemalým motivem nám je neblahá skutečnost, že navzdory uplynutí celého století od smrti Viléma Mrštíka, přetrvávají o něm tytéž nepravdivé a podezíravé názory, výmysly a obvinění jako v minulosti. Stále existují licoměrníci tleskající jeho dílům a vzápětí o něm živí pomluvy, staví jej do role sukničkáře a hrubiána," stěžuje si Horák.

Stejně jako mladší z bratrské dvojice Mrštíků je i on vášnivým včelařem. Svého slavného předchůdce se snaží bránit. Stal se jedním s iniciátorů jeho nevšedního památníku. Ten má podle něj zdůraznit Mrštíkovu závislost na přírodě.

„Proto jsme jej umístili přímo v ní. Odkáže na půvaby tohoto místa, které stejně jako včelaření nesmírně miloval. Po dokončení bude mít památník podobu malého háje včelařských dřevin a květin, s maketou Vilémova vylepšeného úlu," popisuje autorův příznivec.

Úl má demonstrovat Mrštíkovi včelařské přednosti: preciznost, odbornou poučenost, novátorství. „Mělo by to poopravit povrchní nazírání na úlohu včel v jeho životě a práci," myslí si Horák.

Lidé si podle něj užijí návštěvu přírody mezi Diváky a Boleradicemi od úsvitu až do západu slunce. Třeba při májovém setkávání.

„Po výsadbě všech dřevin a květin se památník promění na oázu klidného zastavení protkanou cestičkami, paloučkem lučních kvítek, kládami pro posezení a tím i případná shromáždění," láká předem.

Čtyřmetrový jilm

Zahradníci na místě vysadili čtyřmetrový jilm. Ten má upomínat na stejný strom, který se za Mrštíkova života tyčil nad krajinou. „Spisovatel pod ním hledal útěchu, tišil svoje bolesti, ale i prožíval svoje radosti. Přál si být u něho pohřben," líčí znalec Mrštíkova odkazu Horák.

Výtvarně a umělecky řešený památník doplní informační panely s Mrštíkovými citacemi vztaženými ke krajině i včelám a odpočívadlo.

Z háje bude směřovat Vilémova stezka do okolních obcí a dalších míst spojených s literární dvojicí.

Od narození autora Maryše, Roku na vsi a Pohádky máje uplynulo v květnu sto padesát let. První dvě včelstva si pořídil až v devětatřiceti letech. Na konci života trpěl stihomamem kvůli pomluvám a v roce 1912 spáchal v diváckém včelíně sebevraždu.