Naopak v tom, jestli by chtěli upravit novelu zákona o vinohradnictví a vinařství, která platí od letošního dubna, se lišili. Novela zpřísnila mimo jiné dohled nad dovozem vína ze zahraničí a změnila pravidla pro prodej sudového vína. „Zákon jsem podpořil a neměnil bych ho. Inspekce loni objevila provinění u čtyřiceti procent vína ze zahraničí. Díky novele dovoz lépe kontrolujeme,“ řekl premiér a lídr kandidátky sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Změna zákona je naopak nutná podle Jana Hrnčíře z SPD. „Není jasné, jestli je to zákon o potravině, nebo jaderném odpadu. Na prodej vína potřebujete řadu lejster. To je šílené,“ uvedl.

Další by chtěli prosadit pouze kosmetické úpravy. „Zákon je v pořádku, ale měli bychom řešit možnost změny pravidel pro úplně malé vinaře,“ sdělila například jednička na kandidátce Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

Podle některých politiků je na změny brzo. „Zákon naše vinaře chrání, mají na něj ale rozporuplné názory. Po dvou letech bych vyhodnotil jeho dopady,“ sdělil starosta Mikulova a kandidát ODS Rostislav Koštial.

Když vyzval šéfredaktor jihomoravských Deníků Rovnost Tomáš Herman politiky k diskuzi o nulové spotřební dani na tiché víno, panoval ve vinárně hotelu Galant v Mikulově smír. Lídři kandidátek se jednohlasně shodli, že zdanění nechtějí. „Víno utváří kulturu řady jihomoravských obcí. Je tu ale i kultura jeho pití. A ta není o tom, že se někdo zmatlá jako zvíře,“ shrnul Vlastimil Válek z TOP 09.