Argentina? Francie? Španělsko? Nebo snad Itálie? Ne, hodnocení vín přihlášených do nejstarší a nejuznávanější výstavy vín v České republice ovládli vinaři z Břeclavska. Ze čtyř nejprestižnějších cen nezískali jen pohár za nejvýše ohodnocené zahraniční víno.

Z titulu šampiona červených vín se po včerejším závěrečném dnu hodnocení může těšit Patria Kobylí. Degustátory ze tří zemí oslnila svým předloňským Rulandským modrým, výběr z hroznů.

„Je to zatím náš největší vinařský úspěch. Několik šampionů už jsme sice posbírali, ovšem Valtické vinné trhy pořád považujeme za nejprestižnější výstavu v republicem. Zlaté medaile jsme získávali, ale šampion je šampion,“ těšil se z nečekaného úspěchu ředitel kobylské společnosti Josef Čačík.

Patria není ve vinařství žádným nováčkem. Může se pochlubit například šesti víny v Salonu vín. Jak však Čačík přiznal, na to, že by mohli ve Valticích dosáhnout až tak vysoko, příliš nepomýšleli. „Zlatý pohár na letošní výstavě Víno a destiláty a také zlatá medaile na Hustopečské pečeti už ale něco naznačily. Asi to víno bude vážně dobré,“ vtipkoval o vítězném Rulandském modrém.

Druhým šampionem, tentokrát mezi bílými víny, se stal loňský Tramín červený, výběr z hroznů, z Moravína Valtice. „Je to už můj druhý šampion na vinných trzích,“ pochlubil se majitel valtického vinařství Ludvík Budín.

Prestižní soutěž vyhrál před čtyřmi lety, když se ještě vyhlašoval jediný šampion. Navíc s prvním bílým cuveé v historii. I z letošního triumfu má ale pochopitelně radost.

„Vítězství mě zase tolik nepřekvapilo. Věděl jsem, že tramín má na některou z medailí. Jevil se jako velmi nadějný, plný. Byl to takový malý favorit mezi polosuchými víny,“ věřil Budín. Jak dodal, pro šampiona s jedenácti gramy zbytkového cukru to byla výstavní premiéra.

O šampionech rozhodovalo včera čtrnáct předsedů degustačních komisí pod vedením Jakuba Šebesty, zřejmě budoucího ministra zemědělství. Do užšího výběru se po třídenním hodnocení dostalo devatenáct bílých a čtrnáct červených a růžových vzorků. Celkem komise ohodnotily 950 přihlášených vín z devíti zemí Evropy a jižní Ameriky.

„Všechna vína vybraná do užšího finále byla velmi pěkná. Obzvláště pak oba šampioni. Znovu se potvrdilo, že kvalita moravských vín jde nahoru. A také fakt, že Břeclavsko je vinařsky nejsilnější a má největší potenciál,“ řekl po včerejším hodnocení jeden ze členů komise pro výběr šampiona Josef Valihrach z Krumvíře.

Na valtickém zámku v pátek zasedala také takzvaná laická komise. Z tuzemských vín, která se dostala do užšího kola, vybrala držitele Poháru profesora Viléma Krause. Odnese si jej Réva Rakvice za loňský Sauvignon, pozdní sběr. Cenu pro nejvýše ohodnocené zahraniční víno obdrží slovenská Karpatská perla Šenkvice za své loňské Chardonnay, výběr z hroznů.

Valtické vinné trhy bude zámecký areál ve Valticích hostit za tři týdny, osmého a devátého května.