Z pětačtyřiceti moravských vzorků se jich po třídenním bodování ocitlo mezi oceněnými hned dvanáct. Výsledkem jsou čtyři velké zlaté medaile, tři zlaté a pět stříbrných.

Ryzlink vlašský, výběr z bobulí, ročník 2007 z Vinných sklepů Valtice se stal navíc vítězem kategorie bílých vín v cenovém rozpětí sedmadvacet až sedmatřicet dolarů. Národním šampionem, tedy nejúspěšnějším vínem z České republiky, letos v Izraeli hodnotitelé z jedenácti zemí vyhlásili Ryzlink vlašský, výběr z cibéb, ročník 2008 z vinařství Moravčíkova vína z Horních Věstonic. Obě dvě tato vína dosáhla i na velké zlaté medaile.

Muškát Ottonel, výběr z bobulí, ročník 2007 z Vinselektu Michlovský a také Chardonnay, výběr z hroznů, ročník 2008 z Vinných sklepů Valtice obdržely zlaté medaile. Ze stříbrných se pak mohou těšit Vladimír Tetur z Velkých Bílovic a hned dvakrát Miloš Michlovský z Rakvic. Ten tak navázal na svůj obrovský loňský úspěch, kdy se jeho Pálava, výběr z bobulí, ročník 2007 stala právě v Izraeli poprvé v historii českého a moravského vinařství absolutním mezinárodním šampionem světové soutěže pod patronátem O.I.V.

„Dlouho nezapomenu na aplaus, který se ozval, když ředitel soutěže na slavnostním galavečeru vyhlásil, že Česká republika získala hned čtyři velké zlaté medaile. Po úspěších z minulých let mají v Izraeli vína z České republiky opravdu velmi dobré jméno a hodně příznivců,“ všiml si Michlovský, který byl jako loňský vítěz členem mezinárodní hodnotící komise.

V Izraeli letos soutěžilo pět set padesát vín ze třiceti zemí. Česká republika byla s pětačtyřiceti vzorky hned po Izraeli a Španělsku třetí nejpočetněji zastoupenou zemí před Argentinou a Brazílií.