Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Společnost Réva Rakvice patří k největším a také nejúspěšnějším producentům ledového vína v České republice. Vavříny na tuzemských i mezinárodních výstavách ovšem získává i s dalšími víny – jakostními, přívlastkovými či slámovými. S rakvickým vinařstvím, které hospodaří na sto hektarech vinic a ročně vyrobí kolem čtvrt milionu hektolitrů vína, je neodmyslitelně spojeno jméno jednatele společnosti Bronislava Průdka. Čtyřiapadesátiletý vinař podniká už od roku 1992. Je ženatý, má dvě dcery a tři vnoučata.

Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostal?
Narodil jsem se v Rakvicích, takže jsem měl k vinařství vždy blízko. Měli jsme vinohrad, chodil jsem tátovi pomáhat do sklepa, a tak jsem se o vinařství zajímal už od mládí. Zpočátku to pro mě byla hlavně záliba, později jsem ve vinařství začal podnikat.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Podle mě nejde o žádné tajemství, ale o to, že se cíleně zaměřujeme na kvalitu, víme, co chceme vyrobit. Musíme pracovat ve vinici a následně ve sklepě při zpracovávání hroznů tak, abychom toho dosáhli. Někdy ale ani toto nemusí stačit, protože každý rok je jiný a záleží na mnoha okolnostech, které mnohdy nemůžeme ovlivnit.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?
Takové pravidlo nemám, řídím se jen vlastním instinktem.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Nedá se přesně říci kolik, ale pokud pracuji ve vinařství a chci mít pod kontrolou výrobu našich vín a také přehled o tom, jaká vína vyrábí konkurence, což je důležité, tak vína degustovat musím. Bez ohledu na to přiznávám, že mám víno rád a s oblibou si ho vychutnám.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažil?
Nejkrásnější chvíle jsou pro mě ty, když mohu víno degustovat a popíjet s dobrými přáteli. A nejhorší? Žádné takové jsem s vínem zatím nepoznal.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Každého ocenění, které získáme, si vážím. Ale nejdůležitější pro mě nejsou ocenění na výstavách a různých soutěžích, protože tam je to hlavně o štěstí. Daleko víc potěší, když naše vína chutnají těm, kteří si je kupují.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Osobně se přikláním k tradičním odrůdám. Poslední dobou o ně mají zájem také naši odběratelé. Co se týká technologie, je pro nás samozřejmostí využívání nových postupů při zpracovávání hroznů a výroby vína. I když s využitím částečně tradiční a moderní metody máme rovněž dobré výsledky.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Vážím si všech, kteří víno vyrábí poctivě a také se tak chovají na trhu s vínem. Protože si myslím, že to zatím ještě není tak, jak by mělo být.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Zatím o tom moc nepřemýšlím. Ale dělám vše pro to, aby ten, kdo to po mě převezme, měl jednoduší pozici, než jsem měl já.

close zoom_in Doporučení: víno pro dnešní večer
Na dnešní večer bych doporučil naši Frankovku rosé, pozdní sběr, ročník 2008. Podle mě se růžová vína hodí jak na všední, tak i slavnostní pití a jsou vhodná k různým jídlům. Vybraná Frankovka se vyznačuje typickou vůní pro růžová vína. V chuti je harmonická s příjemnou kyselinkou. Bronislav Průdek
Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz