„O tom, že se oběma nadacím podařilo vytvořit skvělou filantropickou tradici na té nejvyšší úrovni, svědčí i zájem vinařů darovat opravdu to nejlepší, co jejich sklepy po léta schovávají. Mimořádně úspěšný vinař Radomil Baloun z Velkých Pavlovic sáhl ve svých pokladech velmi hluboko, když do letošní aukce věnoval víno ročník 1936. Tři láhve vzácného vína koupil v sousedním Rakousku v roce 1996,“ představila jednoho z dárců z Břeclavska ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

Jak dodala, Balounův otec a také tehdejší prezident Václav Havel slavili v tom roce šedesáté narozeniny a vinař hledal pro oba nějaký speciální dárek.

„Prezident Havel dostal láhve dvě a obě během oslav i otevřel a ochutnal. Otec vinaře Balouna si však přál láhev znovu uložit do vinného sklepa. Když pak Jihomoravská komunitní nadace hledala vína do aukce, napadlo Radomila Balouna věnovat vzácnou láhev pro vzácnou příležitost, a pomoci tak nadaci zvýšit prestiž aukce a získat do regionu další finance na rozvoj občanské společnosti na jihu Moravy,“ měla radost Maděřičová.

Vyvolávací cena Sauvignognonu z roku 1936 bude začínat minimálně sto tisících korun.