Vinaři pod lupou naleznete ZDE
Má vinice o výměře tři hektary a ročně vyprodukuje patnáct tisíc lahví vína. Vyrábí pouze přívlastková vína – například pozdní sběry či výběry z bobulí. Jak se svěřuje, není zastáncem uniformních vín vyráběných řízeným kvašením, v oblibě má spíš moderní metody a svižná vína.
Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostal?
Díky rodinné tradici a restituci v devadesátých letech. Moji dědečci i strýc se o víno a vinaření zajímali. Když rodičům vrátili v restituci vinice v Moravské Nové Vsi, začali jsme se o ně starat, i přesto, že jsme bydleli v Břeclavi. Staré vinohrady nahradily nové, část pozemků jsme odkoupili. I když rodiče, bratr i já jsme měli mnoho jiných, náročných povinností i zájmů, vinaření se nám zdálo být jakýmsi, i když náročným, relaxem. Poté jsme koupili starý vinný sklep, ten jsme kompletně zrekonstruovali. Dnes v něm vyrábím víno.
V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Musí se setkat v pravou chvíli kvalitní materiál, šetrná technologie a vinařovo know – how.
Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?
Neexistuje pouze osmihodinová pravidelná pracovní doba. Víno je živý produkt, a ten neustále pracuje a vy s ním.
Kolik vína denně obvykle vypijete?
Méně než velké množství.
Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažil?
Příjemné pro mne je to, že se lidé k mým vínům vracejí. U dobrého vína nemůžete zažít nic nepříjemného.
Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Nevím, jestli se úspěch či neúspěch v této oblasti měří certifikáty a diplomy. Mě ale těší, že ocení mé víno zkušení a uznávaní vinaři ve sklepě i vinotékách, ale také klienti, kteří si najdou právě to své víno. Na trhu jsem dva roky a lidé začínají vnímat i mou grafickou značku a řadí k ní má vína, a to je pro mne ta pravá hnací síla.
Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Mám rád moderní věci a totéž platí i o vinařství a víně. Jsem zastáncem svižných vín. Tady je namístě moderní technologie nejen při samotném zpracování vína, ale také při obhospodařování vinic. Osobně nejsem zastáncem uniformních vín vyráběných řízeným kvašením. Raději preferuji plnější a výrazně odrůdová a zároveň originální vína. Nejsem odpůrcem vysazování nových odrůd v naší oblasti. V poslední době sleduji prosazování zahraničních odrůd, jako jsou Tempranillo, Viognier, Chenin blanc nebo Shiraz, které díky skvělému klimatu v Moravské Nové Vsi výborně vyzrávají, a to je základ pro vynikající vína.
Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Dovolím si odlehčit tento rozhovor. Ve své věkové kategorii nemám žádnou konkurenci. Vážím si všech vinařů, kteří vyrobí kvalitní vína s láskou a pokorou, protože v této profesi to jinak není možné.
Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Samozřejmě ano. Jinak bych nebyl ochoten investovat tolik času a peněz pro vybudování své firmy. Vlastně začínám.
Doporučuji Sauvignon 2009, moravské zemské víno, polosladké, třináct procent alkoholu, zbytkový cukr 27,5 gramu na litr, obsah kyselin 6,5 gramu na litr. Jedná se o víno zlatožluté barvy, ve vůni i chuti velmi intenzivní broskve a meruňky, zakončené příjemnou kyselinou, která dodává harmonickou dochuť zbytkovému cukru. Meditativní víno, které neurazí ani milovníky suchých vín díky své vyváženosti. Michal Uher