Dvakrát do měsíce se příznivci dobrého vína scházejí na pravidelné Prezentaci a ochutnávce vín Na Turhandlích v Hustopečích. Sklep Českého zahrádkářského svazu i tento rok hostil velmi zajímavé a kvalitní vinaře.

„Tyto ochutnávky vinařských firem pořádáme již mnoho let, vždy v období února a března. Vinařské firmy nebo samotní vinaři tady představují svou práci a návštěvníci tak mohou ochutnat jejich vína, a třeba si najít i svého vinaře,“ vysvětlil důvod ochutnávek vedoucí Stálé vinařské expozice v Hustopečích Radek Sedláček.

O oblibě pravidelného setkání nad skleničkou dobrého vína svědčí i vysoká letošní návštěvnost. Na zatím poslední akci přijal pozvání do Hustopečí vinař Miroslav Dudo z Modry, který se řadí mezi uznávané slovenské vinaře.

Tento folkloristický vinař plný humoru a vtipu představil hustopečské vinařské veřejnosti širokou paletu vlastních vín.

„Znám naše malokarpatská vína, ale i ta jihomoravská, protože jsem tady studoval a tenkrát jsme vypili opravdu hodně vína. Ta naše jsou typická vyšším obsahem minerálů a kyselin, ale rok od roku se to mění a hodně to ovlivňují i technologie,“ porovnal s humorem Miro Dudo rozdíl českých a slovenských vín.

Ochutnávka začala Ryzlinkem rýnským, Sauvignonem a pokračovala dalšími deseti odrůdami slovenských vín od přívlastkových suchých, až po vína sladká.

KATEŘINA KOPOVÁ