„Nejbližší akce se bude konat už v sobotu šestnáctého dubna od jedné hodiny odpoledne. Půjde o oblastní výstavu vín. Vypadá to, že budeme mít něco přes pět set vzorků, takže si myslím, že se je na co těšit. Podle nás patří výstava v Brumovicích mezi ty větší v regionu. Rádi bychom jí navázali na tradici, která tady byla přerušená asi před deseti lety. Tehdy ji pořádali zahrádkáři. Potom už byly jen tak zvané košty. Ale bez bodového hodnocení,“ sdělil Polák.

Zároveň naznačil chystané přípravy na červencové otevřené sklepy. „Počítáme, že by se lidé mohli podívat asi tak do dvacítky sklepů. Máme trošku handicap, že jsou sklepy našich vinařů rozeseté po celé obci. Třetí akcí by mělo být začátkem září tradiční vinobraní. Usilujeme o připomenutí zvyků z doby okolo devatenáctého století,“ řekl jednatel Spolku brumovických vinařů, který má v současnosti sedmadvacet členů.

Polák také připomněl, z jakého důvodu vlastně spolek vznikl. „Vinařskou besídku v Brumovicích založili lidé okolo roku 1932. Ta ale kolektivizací zanikla. Od té doby potom žádné spolky neexistovaly. My jsme se nakonec odhodlali nás spolek založit loni v únoru, tedy asi po padesáti letech,“ vyprávěl muž z Brumovic.

„Spolek jsme založili jednak proto, že je u nás malá možnost kulturního vyžití, a proto, že je tady nulová propagace vinařství. A to přesto, že jsou Brumovice vinařskou obcí a že má téměř každá rodina vinohrad a vinný sklep. Je to tradice,“ usmíval se jednatel.

Spolek brumovických vinařů dokonce loni na podzim kandidoval v komunálních volbách do obecního zastupitelstva.

„Chtěli jsme se v obci připomenout. Usilovali jsme o to, abychom dostali jednoho z našich členů do zastupitelstva, což se nám potom i podařilo. Nakonec i pan starosta je členem našeho spolku,“ poznamenal Polák.