Zařízení, díky kterému se lze rychle připravit na rozmary počasí, je drahá záležitost, ale tamní vinaři si jen nemohou vynachválit. Rádi by měli meteostanice i v jiných lokalitách.

„Ideální by bylo mít jich tady tak pět,“ poznamenal Surman. Ze začátku jeden přístroj na tvorbu záznamů o teplotě stačil. Jenže protože jsou vinice v bořetickém katastru v různých místech s rozdílnou nadmořskou výškou či prouděním vzduchu, více meteostanic přijde vhod.

„Naše obec má jednu meteostanici. Budeme uvažovat o dalších. Pokud se na tom chtějí podílet sami vinaři, není problém, aby pak přidala nějaké prostředky i obec,“ sdělil bořetický starosta. Zařízení je poměrně drahé, stojí téměř padesát tisíc korun.

Obcím Modrých Hor se podařilo na meteostanice získat dotaci. „Pokud bude nějaká spoluúčast, obec může pořídit i další. Velká plocha vinic je poblíž skládky Hantálů. Tam by se třeba hodila. Další může být v Kravích horách,“ nastínil Surman. Současná meteostanice je v lokalitě zvané Terasy.

Vinaři se o výsledcích měření meteostanice dozví esemeskou. Tedy ti, kteří o zprávy mají zájem. „Je dobře, když dojde signál, že hrozí nějaké nebezpečí. Pak už záleží jen na vinaři, jakým způsobem se k tomu postaví,“ uvedl Surman.

Meteostanice se podle něj jako investice vrátí. „Dá se z toho přesně vypozorovat signalizace chorob. A vinařskému spolku se určitě vyplatí. Nebo většímu vinaři, který dá třicet čtyřicet tisíc korun za postřiky. Když ušetří jeden dva postřiky za rok, tak má náklady na meteostanici zpátky,“ přidal bořetický starosta svůj názor.

Meteostanice by uvítala i řada dalších obcí. Například vinaři v Zaječí. „Zatím od nich nevzešel žádný požadavek. Vycházíme jim vstříc na vývěsce, kde se dozví, jaké postřiky mají používat,“ řekla starostka Zaječí Jana Hasilíková.

„Když potřebujeme přesné informace, tak voláme do družstva v Milovicích. Ale to není úplně ono, je to přeci jen dál. Takže jenom dobře, když bychom měli něco takového k dispozici. Určitě se tím dá ušetřit za postřiky,“ přidal svůj názor jednatel zaječského Vinařství u Kapličky Rostislav Žďárský