Ještě před nedávnem to vypadalo, že se loňská smůla ve vinohradech nebude opakovat. Vinaři potají doufali, že by konečně mohl být dobrý ročník. Někteří z nich si však v těchto dnech prošli doslova studenou sprchou. Velkou škodu jim totiž ve vinohradech napáchaly ranní mrazíky. Podle majitele velkopavlovického Vinařství Baloun Radomila Balouna bude letos úroda opět nižší, stoupnou výkupní ceny za hrozny a víno možná mírně podraží.

„Tlak mrazu přišel asi před deseti dny, kdy bylo tři noci po sobě několik stupňů pod nulou. Mladým letorostům to naprosto stačilo. V některých vinohradech je i vidět, že dostaly velkou ránu zimním mrazem, protože tam nejsou mladé výhonky. Vinohrad má ale houževnatost a pud sebezáchovy. Spící očka, která byla dole u hlavy, obrazila. Budeme tedy dělat nové kmínky. Nic jiného nám ani nezbývá,“ krčil rameny Baloun.

Jen některé odrůdy

Jak poznamenal, mrazíky se mu podepsaly na odrůdách Merlot, Rulandské šedé a Burgundské modré. „Poškodilo mi to od čtyř a půl do zhruba šesti hektarů. V pondělí jsem tady měl dokonce i pojišťovací komisi. Vypadá to, že nějaká náhrada bude. Řekněme, že až sedmdesát až osmdesát procent poškozené produkce,“ vyčíslil vinař.

„Zákazníci si musejí zvyknout, že moravských vín bude letos opět méně a budou možná o něco dražší. Výkupní ceny za hrozny se podle mě budou držet minimálně na cenách, které byly v loňském roce,“ nahlédl do budoucnosti Baloun, podle něhož mrazíky zaútočily především v údolích a kotlinách.

Stejného názoru jako on je i učitel vinařské školy ve Valticích a vinař Jaroslav Osička z Velkých Bílovic. „U nás v nížinách, kde se drží chladný pás vzduchu, došlo k poškození. Na místech, kde je réva vinná odnepaměti, ne. Je vidět, že tam, kam réva nepatří, se neměla ani sázet. Překvapením pro mě bylo, že nevyrašila u některých odrůd spousta oček. Ale s tím nejspíš souvisí zimní mrazíky,“ zamyslel se Osička.

I to dokazuje, že se mrazíky objevily jen místy. Potvrdil to také ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec. „Vinaři se na mě neobraceli. Domnívám se tedy, že na tom Břeclavsko nebude v globálu až tak špatně. Něco jsme zaznamenali na Hustopečsku, kolem Mikulova je to potom vesměs v pořádku. Hodonínsko je poškozenější,“ prozradil.

Ranní mrazíky se vyhnuly například vinohradům krumvířského vinaře Josefa Valihracha. „Zaplaťpánbůh. Měl jsem strach. Něco poškodily u země, ale už to obrůstá, takže je to naštěstí v pořádku,“ usmíval se.