„Některé odrůdy to může ohrozit, nám se to ale zatím nestalo. Počasí nás sice překvapilo, začínáme si však zvykat. V posledních letech se mrazíky objevují pár týdnů před dušičkami,“ řekl například vinař Josef Valihrach.

Ve vinicích mu visí poslední třetina úrody, jejíž sběr kvůli náhlé změně počasí raději urychlí. Mezi posledními pak půjdou odrůdy na speciální ledová vína. „Nechávat hrozny do doby, kdy udeří mrazy je riskantní, ale výsledek většinou stojí za to. Ani ne tak ekonomicky, spíše jako vrcholný požitek,“ sdělil Valihrach.

To jeho kolega Petr Marcinčák si na počasí odmítá stěžovat. V celkovém součtu považuje říjnové podmínky za příznivé.

„Počasí stejně neovlivníme, dělá si co chce. Říjen byl ale slunečný a bez deště. Mráz sice přišel o něco dřív, ale nemyslím si, že by nadělal výrazné škody. Na druhou stranu je pravda, že některé listy mohou být spálené,“ bilancoval Marcinčák, jenž momentálně sklízí zbytky úrody. Tvrdí, že čekat déle nemá cenu. „Zrání už skončilo. Dokončujeme sběr ryzlinku vlašského, rýnského a vzorek červeného vína,“ dodal zkušený vinař.

Podle meteorologů nabídne počasí už jen minimum slunečných dní. V noci teploty klesnou k bodu mrazu a na některých místech i pod něj.