V největší vinařské obci se koná Zarážání hory už v sobotu v tamních sklepích, symbolicky v ulici Horenského práva. Pořadatelé tam vztyčí májku. Dříve se na ni dával hrozen, dnes je to podle Osičky láhev červeného a bílého vína. Kolem ní se zatluče dvanáct kůlů, což znamená dvanáct měsíců práce vinaře na vinici. „Lidem k tomu vždycky řeknu základní informace. Májka má historické kořeny. Když se objevil první zabarvený hrozen, vybubnovalo se v obci, že se se bude zarážet hora," řekl Osička.

Například v Kobylí je Zarážání hory doprovázené scénkou. „Vždycky ji odehrají naši ochotníci. Každý rok ji obměňují. Akce má u nás mnohaletou tradici. Minulý rok ji navštívilo kolem osmi stovek lidí," pochvaloval si kobylský starosta Pavel Kotík.

Vinice se při této příležitosti zamkne až do sklizně. „Dříve se vinaři snažili zabránit přístupu do vinohradů, aby hrozny v klidu dozrály. Vinice hlídal strážce vinic. Vstup do nich byl trestný. Přestupky se trestaly podle horenského práva," uvedla etnografka Markéta Lukešová.

Dnes už podle Osičky za vstup do vinice nikdo nikoho netrestá. Až na výjimky.

MICHAL HRABAL

BARBORA CHYTILOV