Vůně vinného kvasu se line ze sklepů, kde vinaři zúročují svou celoroční práci. Přeměňují hrozny na víno. Nemalé vrásky na čele ovšem vyskočily správcům čistíren odpadních vod. Vinné kvasinky, které vinaři vylévají do kanalizace jako odpad, zabíjí totiž cenné bakterie na čištění vody.

„Někdy to u nás vypadá jak ve vinařských závodech. Voní to tu po víně. Loni nám v nádržích kolovalo dokonce červené,“ potvrdil správce čistírny odpadních vod v Hustopečích a ve Velkých Pavlovicích Miloslav Kurka, že se nejedná o banální problém

Právě ve Velkých Pavlovicích mělo v minulé sezoně dojít k úplnému zastavení biologického procesu, který zajišťuje sedimentaci kalů. „K plné funkčnosti potřebují bakterie kyslík a ten vinné kvasinky spotřebují během krátké doby. Dojde ke kolapsu systému, který se dá někdy zachránit mimořádnými dodávkami kyslíku. Jindy ale musíme dovézt i cisternu nové kultury bakterií. Mezi tím klesá kvalita čištěné vody,“ upozornil na nákladné důsledky Kurka. Opakovaná náprava se tak může v konečné podobě promítnout i do ceny stočného.

Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav řeší problém přímo ve smlouvách o vypouštění odpadních vod. O zákazu vylévání kvasinek a slupek z hroznů do kanalizace vědí všichni výrobci. Podle některých správců čistírnen ho ale příliš nedodržují. Producenti vína se brání. Jejich výlevky jsou prý čisté.

„O zákazu víme. Máme kalolis, v něm veškerý odpad slisujeme a v suchém stavu vyvážíme na pole,“ hájí například hustopečskou firmu ZVOS její hlavní technoložka Jitka Sedláčková.

Otázka na likvidaci kalu nepřekvapila ani zástupce drobných vinařů v Hustopečích. Ivan Kuchař si je dobře vědom škod, jaké kvasinky v kanalizačních nádržích působí. „To se přece nesmí vylévat, vozím odpad do vinohradu,“ neváhal s odpovědí.

Potíže v řadě čistíren odpadních vod na Břeclavsku v době vinobraní jsou ale evidentní. „Loni jsme takové případy zaznamenali. Trvalo několik měsíců, než došlo k obnově. Naštěstí byla postižená pouze jedna nádrž. Kdyby došlo ke znečištění obou, nastala by ekologická havárie. Důsledky by byly pro obec, ale i pro zdroj znečištění velice nepříjemné a nákladné,“ apeloval na vinaře v obecním zpravodaji starosta Vranovic Jan Helikar.

Správce hustopečské čističky se náporu vinařských splašků letos obává víc než v minulých letech. Důvodem je probíhající oprava kanalizační a vodovodní sítě, do které patří i obnova čistírny odpadních vod. „Jedeme na poloviční výkon. Pokud nám to vinaři pustí do kanálů ve velkém, neumím si představit, co se bude dít,“ obává se Kurka nejhoršího.