Zvláště, když sluneční paprsky tolik pálí. Nahnilých hroznů je ve vinicích víc než dost. Aby ne, když se na ně vrhají hejna vos.

„Teplo je větší jak jindy, a tak vosy útočí. I na hodnocení sladkých vín v Lednici jsme zaznamenali ohromné nálety,“ potvrdil krumvířský vinař Josef Valihrach.

Jeho bratr, který situaci ve vinici sleduje, přikyvuje. „Škodí. Na skorých odrůdách určitě. Postižený je hlavně muškát a irsai,“ poznamenal František Valihrach.

Se škodami, které každoročně působí nenasytní špačci, se vosí řádění i tak nedá srovnávat. „Špačci nás zlobí hodně. Jsou to i padesátitisícová hejna,“ podotkl Valihrach.

Přesto ale vosy působí vinohradníkům a vinařům na hroznech pořádnou neplechu. Vosa napíchne bobulku, vysaje ji a ta začne uhnívat. „To pak nepomůže ani postřik proti hnilobě,“ vysvětlil krumvířský vinař.

Ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec se domnívá, že vos a muchniček se letos ve vinicích objevilo víc než v minulých letech. „Pro vosy byly mimořádně dobré podmínky. Nabodávají hrozny a zanášejí do nich infekci. Je to velmi nepříjemné,“ uvedl.

Nejvíce za deset let

Machovec si nevzpomíná, že byl v posledních deseti letech tak četný výskyt vos, jako je letos. Je to podle něj dáno celkovým vývojem počasí. Jak dodal, existují sice insekticidní přípravky, které mohou pomoci, jenže ty nelze použít těsně před sběrem hroznů.

Valihrach naznačil, jak se dá částečně zabránit vosímu řádění. Pomůžou různé lapače. „Dá se to řešit třeba pivníma flaškama. Vosy se na ně stáhnou,“ nastínil Valihrach.

Jenže takové řešení se nedá použít ve velkém vinohradě. „Jestli někam dáte flašku, tak to zachráníte tak na dvorku,“ zamyslel se Machovec.

Vosy přidávají vrásky na čele také šéfům velkých vinařských firem. Například Josefu Čačíkovi ze společnosti Patria Kobylí, která hospodaří na 140 hektarech vinic. „Vos je hodně. Hmyz všeobecně má žízeň, takže nabodává hrozny. Přejeme si, aby občas přišla nějaká rosa,“ svěřil se Čačík.

Zůstaly jen střapce

Vyčíslit škody, které hmyz způsobí, se podle něj dost dobře nedá. Na některých hlavách ale už teď zůstaly kvůli žíznivému hmyzu jen střapce.

Patria nepoužívá proti hmyzu žádné přípravky. „Bohužel to musíme strpět a když tak udělat ošetření proti botritidě, které zamezí šíření hniloby,“ uvedl Čačík.

Miloš Průdek z Velkých Bílovic se živí deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí. Vyhubit vosy ve vinicích je podle něj bez následků na hroznech nemožné. Nejrůznější lapače sice pomohou, ovšem nepřispějí k redukci hmyzu.

„A pokud se týká dohledání vosích hnízd, je to takový velký rozsah plochy, že to taky nejde,“ nechal se slyšet.

Obtěžování vosami se podle něj řeší většinou na veřejných místech, kde hmyz ohrožuje lidi. V takovém případě je potřeba najít hnízdo a zlikvidovat celý roj.