Od osmadvaceti vinařů v Pavlově, Horních a Dolních Věstonicích, Strachotíně a Popicích mohli ochutnat na dvě stě vzorků. Už pošesté totiž Nadace Partnerství pořádala Festival otevřených sklepů. Tentokrát bylo v prodeji jen šestnáct set vstupenek. Zájemci je vykoupili až neuvěřitelně rychle – ještě před vypuknutím akce.

Důvěrná setkání

„Festival jsme vymysleli jako seriálovou akci, pokaždé chceme lidem z celé republiky představit jinou vinařskou oblast. Šestnáct set vstupenek rozhodně není málo. Dokonce je to více, než jsme si mysleli, že prodáme. Cílem akce ale je, aby se milovníci vína mohli s vinaři seznámit důvěrně,“ naznačil důvod omezeného počtu vstupenek ředitel netradičního festivalu Juraj Flamik.

Jak prozradil, pod Pálavu přijeli převážně lidé z Čech nebo také Slovenska. „Někteří lístky i vraceli, takže ti, kteří přišli zkusit štěstí bez zamluvené vstupenky, mnohdy odcházeli rovnou do sklepů,“ naznačil, že s vyprodáním lístků to nebylo zase tak horké. Jak ale potvrdil, na některé zájemce se skutečně nedostalo.

Přestože pořadatelé chtěli, aby si každý mohl s vinařem promluvit o jeho vínech a v klidu ochutnávat, v praxi to vypadlo místy trochu hekticky. Lidé totiž mezi obcemi využívali autobusy nebo i loď, a když například do Strachotína přijelo najednou padesát turistů, v malých sklepech bylo plno a na povídání nezbýval čas. Vinaři si ale nestěžovali.

„Festival se mi moc líbí. Ve Strachotíně je vlastně takováto akce vůbec poprvé. Ale určitě do budoucna bychom tady chtěli ať už sami, nebo opět s pomocí někoho jiného, otevřené sklepy zase uspořádat,“ byl spokojený vinař Josef Knápek, který je zároveň zastupitelem obce. I proto se netajil tím, že pro rozvoj vinařské turistiky Strachotínští budou určitě dělat více.

Šestnáct set vstupenek vinaři připadalo ideálních. I kvůli tomu, že ve Strachotíně mohli lidé navštívit jen pět vinařství, takže pokud přijel plný autobus, bylo všude plno.

„Přijel jsem z Plzně. Jezdím do tohoto kraje už několik let, takže jsem se vydal i na festival. A to s manželkou a přáteli. Navíc se udělalo krásné počasí, takže akce je skvělá. Určitě se pokusíme navštívit co nejvíce vinařů, abychom ochutnali víno z oblasti pod Pálavou,“ usmíval se Radek Fanta, který se zrovna chystal do popického vinařství Gotberg.

Na festivalu se tak představovaly nejen velké vinařské firmy, ale hlavně menší vinaři, jejichž vína lidé ve městech často nenajdou ani ve specializovaných vinotékách.

„Máme rádi víno, takže to byl důvod, proč jsme se sem s přáteli vydali. Sklepů jsme už navštívili hodně. Uvidíme, kolik jich nakonec stihneme,“ netroufal si předem odhadovat Ladislav Štěrba z Prahy.