Iniciativa skupiny vinařů pod názvem „Svaz vinařů České republiky – VIZE 2008“ měla ve Velkých Bílovicích jasné cíle. Změnit podle ní zastaralé stanovy a prosadit do představenstva Svazu vinařů České republiky vlastní kandidáty.

„My, skupina aktivních členů Svazu vinařů České republiky, se domníváme, že náš obor stojí na historické křižovatce a nastává čas jej modernizovat i za cenu osobního nepohodlí a vkladu vlastního úsilí,“ uvedla skupina vinařů ve výzvě z letošního dubna.

„Usilujeme o personální změnu, neboť jsme přesvědčeni, že každý člověk podléhá stereotypům a po delší době v jakékoliv funkci už jen obtížně hledá nové myšlenky,“ prohlásili kandidáti za Iniciativu „Svaz vinařů České republiky – VIZE 2008“ ve výzvě, kterou zveřejnili v časopisu Vinařských obzor a na svých webových stránkách.

Přečtěte si celé prohlášení iniciativy Vize 2008 ZDE

Na valné hromadě v kulturním domě ve Velkých Bílovicích rozhodovalo o dalším osudu svazu 327 hlasů z 439 aktuálních. Ve stejném sále došlo v roce 1993 k založení svazu, tehdy ještě pod názvem Českomoravská vinohradnická a vinařská unie, jak zavzpomínal předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo.

Sedlo obhájil post

Právě on na čtvrteční valné hromadě obhájil svůj post, stejně jako většina členů představenstva. „Děkuji, že jste nám dali důvěru,“ konstatoval před zaplněným sálem Sedlo, který v tajné volbě získal 191 hlasů vedle druhého kandidáta Jana Stávka z VIZE 2008 se 110 hlasy.

Iniciativě VIZE 2008 se nepodařilo prosadit ani jednu ze dvou navrhovaných variant změny současných stanov.

„Myslím si, že tato valná hromada byla velkou školou demokracie a doufám, že nové představenstvo bude v tom duchu pokračovat. Projevila se vůle většiny, na druhou stranu nelze opomíjet to, že minimálně jedna třetina a někdy i skoro polovina při hlasování měla jiný názor. Doufám, že tyto názory budou respektovány a že práce získá otevřenější charakter,“ shrnul svůj pohled na výsledky valné hromady Tibor Nyitray, jeden z kandidátů, kteří se ucházeli o místo v orgánech svazu.

„Bylo to divadlo, komedie, do které režisér na poslední chvíli sháněl nové herce – pro hlasování na valné hromadě,“ rozčiloval se jeden z vinařů, který však nepřál zveřejnit své jméno.

S výsledky byl naopak spokojený senátor a vinař Jan Hajda. „Vinaři se zachovali seriózně, ocenili výsledky dlouhodobé práce ve vinařství, které jsou prokazatelně nejlepší z okolních zemí, jako jsou Rakousko, Polsko nebo Slovensko. Je to dobrá práce jak Svazu vinařů České republiky, tak Vinařského fondu. V průběhu valné hromady jsem chtěl vystoupit proti nepravdám, které šířila Iniciativa VIZE 2008 prostřed­nictvím dopisů, ale ukázalo se, že to není potřeba, hlasování probíhalo jednoznačně a jsem s průběhem valné hromady spokojen,“ řekl Hajda.

Petr Hynek