Vinař Králík zahajuje trhy pravidelně. Pokaždé si pro to připraví jinou báseň. Letos vsadil na zpestření. „Domluvil jsem se s valtickou vinařskou školou a tam mi doporučili studentku, se kterou jsem vedl rozhovor. Já jako vinař, ona byla krojovaná děvčica," vysvětlil Králík.

Poté už si převzali ocenění zástupci nejúspěšnějších vinařství. Mezi nimi také výrobci, jejichž vzorky získaly titul šampionů.

Mezi červenými víny bylo nejlepší Zweigeltrebe, výběr z hroznů 2015 z rakvického Rodinného vinařství Janoušek. Mezi bílými ovládla devětačtyřicátý ročník vinařského Wimbledonu odrůda Irsai Oliver 2015 z produkce vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic. „Velmi si toho vážíme. Pro menší firmu, jako jsme my, je to velká čest. Ukázali jsme, že i z odrůdy Irsai Oliver lze udělat zajímavé víno, které dokáží lidé ocenit. Získali jsme ocenění i v cizině nebo na Vinum Juvenale, ale tohoto titulu si považujeme nejvíce," uvedl majitel Tomáš Tetur.

Valtické vinné trhy se mezi lidmi těší značné přízni. Podle jednoho z organizátorů soutěže Davida Šťastného jich přišel rekordní počet už na zahájení. „Atmosféra je perfektní. Pohybuje se tady kolem pěti set, šesti set lidí. Počasí je sice trochu horší, ale myslím, že i tak bude návštěvnost pěkná. Celkem očekáváme kolem šesti tisíc návštěvníků," uvedl Šťastný.

Právě na Valtických vinných trzích mají vinaři možnost poprvé představit kompletní kolekci vín posledního ročníku. „Jejich zájem je už podle sedmi set dvaceti sedmi odevzdaných vzorků z Moravy, Čech, Rakouska a ze Slovenska veliký. Většina oceněných vín je právě z aktuálního ročníku, což svědčí o tom, že byl špičkový," vypíchl Šťastný.

Program akce pokračuje i v sobotu. Kromě degustace bude k vidění i kulturní podívaná. Odpoledne se představí například Stanislav Hložek nebo Jaroslav Hutka. „Nejvíce se těším na přednášku profesora Šamánka a docentky Urbanové na téma Víno a zdraví," řekl Šťastný. Pořadatelé se pokusí také o rekord v řetězovém přiťukávání medailovým vínem.