„Snížení stavů se dotklo také Státního zámku Valtice. Musel jsem proto řešit situaci, jak zorganizovat práci na zámku a na ostatních saletech, které spravujeme, aby mi personál, který máme, vystačil,“ vysvětlil kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Téměř dvě stě let stará Kolonáda ve Valticích, zvaná Reistna, stojí na vrchu zvaném Homole za Valticemi, kam lidé často vystoupají na kole i pěšky. Je z ní nádherný výhled na Mikulov, Pálavu či lužní lesy u Lednice. Kromě možnosti kochat se z ní pohledem do krajiny teď turisté dostanou i další služby.

„Když jsme hledali partnery, tak se nám jako nejvhodnější jevily, a nakonec jsme se i dohodli s Vinnými sklepy Valtice, s nimiž máme dobré vztahy,“ uvedl Tlusták. „Myslím, že se můžeme spolehnout na to, že Kolonáda nejen zůstane otevřená a přístupná veřejnosti, ale díky Vinným sklepům Valtice se rozšíří sortiment služeb tak, aby se to místo stalo nejen vyhlídkou, ale i odpočinkovým místem,“ doplnil.

„Lidem hodláme Reistnu zpřístupnit mimo pondělky, kdy jsou ostatně zavřené i zámky,“ poukázal obchodní ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný. Vinařská firma podle jeho slov projevila o pronájem památky zájem, aby zkvalitnila služby pro lidi, kteří přijedou do Lednicko-valtického areálu. „Otevřeme takové malé posezení a budou mít možnost občerstvení. Jde o to, aby tam byl servis a zázemí,“ vysvětlil Šťastný.

Nápad pronajat si vyhlídku nad Valticemi na osm let prý vznikl náhodou. „Dostali jsme se k tomu při jednáních s panem kastelánem, co zlepšit ve Valticích,“ řekl Šťastný.

Vinné sklepy chtějí vyjít vstříc obyvatelům Valtic. „Je to taková zajímavost, kterou někdo napadává, jiní zase vidí jako plus. Zavedli jsme tam o deset korun nižší vstupné pro Valtické, aby místní byli nějak zvýhodněni. Nemyslíme si, že je to diskriminační. Naopak,“ vylíčil obchodní ředitel Vinných sklepů Valtice.

Vinařská firma se chce podílet i na drobnějších opravách památky. „Smlouva i zákon to umožňují. „Na Reistně je sice udělaná nová fasáda, ale jsou tam potřeba další věci. Budova vlhne, jsou tam udělané injektáže. Pokud to bude možné, tak jsme připraveni podílet se i finančně,“ doplnil Štastný.

Pronájmu Kolonády na Homoli vítá i valtická starostka Terezie Lvová. „Chci věřit, že to bude ke prospěchu,“ uvedla. Zda změna provozovatele povede ke zvýšení zájmu o památku, si ovšem netroufá odhadovat. „Jestli tam bude speciálně kvůli této změně mnohem více turistů? To asi ne,“ myslí si starostka.