Mrazy, které se především v noci a nad ránem pohybují hluboko pod nulovou hranicí, působí vrásky na čele také vinařům a vinohradníkům z Břeclavska. Mnozí z nich se bojí o svou letošní úrodu a produkci.

„Když klesnou teploty v noci až na minus dvacet, mohou očka vymrzat. Vinohradníci se bojí také poškození dřeva, jak tomu bylo před dvaceti lety,“ uvedl prezident recesistické republiky Kraví Hora a současně vinař Václav Petrásek.

Podle jeho slov mrazem trpí především citlivé odrůdy hroznů, mezi které patří například Müler-Thurgau, Neuburské, Sauvignon a Veltlínské červené rané. Z červených odrůd je to Modrý Portugal a Dornfelder. Ke středně odolným se řadí Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, André, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Vinohrady, které jsou v dobré kondici, mohou poškodit zimní mrazy vymrznutím oček, když teplota klesne po několik dnů k minus osmnácti stupňům. Když zatuhne ještě víc, může se poškodit i pletivo mladého dřeva. „Vinohradníci, kteří mají vinohrady ve špatné kondici, se mohou obávat mrazů podstatně nižších, už mezi deseti až patnácti stupni pod nulou,“ upozornil Petrásek.

Nízké teploty ale nevládly pouze v Bořeticích a na Kravích horách. Podobně jsou na tom také ve Velkých Bílovicích. „Rozhodně se bojíme mrazů stejně jako vinaři v Bořeticích. Vidím to i z druhé stránky, protože dělám likvidátora škod pro Agropojišťovnu, a musím říct, že už nám vinaři a vinohradníci nahlásili spoustu pojistných událostí,“ prozradil Čeněk Osička ze spolku velkobílovických vinařů.

Podle něj ale zatím není možné určit celkové škody, které mrazy ve vinicích napáchaly. „Dělali jsme rozbory oček, podle kterých je poškozených asi tak deset až dvacet procent z nich. Kompletní škody ale bude možné vyjádřit až v únoru,“ dodal Osička.

Na rozdíl od bořetických a velkobílovických vinohradníků se ti kobylští přemrznutí nebojí. „Ve Světlých jsem zatím nebyl, ale jinak jsou vinohrady v pořádku, mráz přicházel postupně. I mladé vinice jsou pod sněhem, ale myslím, že tam nic nehrozí. Snad bude letos úroda v pořádku,“ doufá Libor Vajbar z Kobylí.

Jak řekl prezident Kravihorské republiky Václav Petrásek, předkové neznali vědecké důvody vymrzávání vinohradů, přesto vypozorovali, kam vinohrady nepatří. „Nesadili je na severní strany, vyhýbali se mrazovým kotlinám a u svažitých terénů byl na nejnižší části vinohradu vždy sádek se stromy nebo jinou plodinou,“ doplnil.