Obrousily se hrany, dojednalo se, co se dalo dojednat. Tak hodnotí vytvoření a následné přijetí nových stanov Svazu vinařů České republiky jeho tajemník Martin Půček.

Čtvrteční valná hromada svazu se nedala svou atmosférou vůbec srovnat s tou, která se konala loni v červnu. Tentokrát panoval klid. Na programu nebyly žádné ostré výpady kritiků, kterým se nelíbila podoba loni navrhovaných pravidel práce svazu. Obě strany bez problémů „kompromisní“ stanovy přijaly.

„Nové stanovy jsou moderní dokument, na němž se udělalo hodně práce. Názory se nikdy úplně nesjednotí, ale jejich výměna v rozumné podobě je v pořádku,“ narážel tajemník Půček na kritiku, kterou někteří vinaři směřovali Svazu vinařů a dalším institucím – Národnímu vinařskému centru Valtice a Vinařskému fondu České republiky.

Původní neshody některých vinařů a představitelů vinařských institucí se podařilo úspěšně zažehnat. Dokonce do té míry, že zanikla iniciativa Vize 2008 – sdružující nespokojence –, která dala hlasitě najevo, že má s některými kroky zmíněných institucí velké problémy.

„Vznikla proto pracovní skupina složená ze čtyř členů Vize 2008 a čtyř zástupců svazu. Stalo se tak po loňské bouřlivé valné hromadě, když původní představitelé chtěli přijmout nové stanovy. Podle nás byly nedokonalé, proto jsme se ozvali a vyvolali debatu,“ vysvětlil vinař Marek Špalek.

Jak se ukázalo, hlasité odmítnutí navržených stanov se neminulo účinkem. Osmičlenný tým vyjednal komplexní dokument, jehož téměř jednohlasné přijetí na čtvrteční valné hromadě je jasným důkazem oboustranné spokojenosti.

Atmosféra ovšem nebyla úplně ideální. Jedním z členů komise, která nové stanovy připravovala, byl i rakvický vinař Miloš Michlovský. Ten krátce před hlasováním o přijetí nových pravidel Svazu vinařů prohlásil: „Nevím, jaké je jejich stanovisko k této záležitosti,“ a poznamenal: „Očekával jsem, že po tom bouřlivém víně na poslední valné hromadě to bude vypadat podobně. Dnes tady nevidím moc lidí z Vize 2008.“

Podle vinaře Marka Špalka iniciativa Vize 2008 již není třeba. „Vše je teď mnohem průhlednější, včetně hospodaření,“ poukázal. Jedním z těch, kteří volali po změně ve fungování Svazu vinařů České republiky, byl i Jan Horešovský. Není sice vinař, přesto se zapojil, jak říká, do snahy způsobit pohyb ve stojatých vodách. „Už se v tom neangažuji, záleží na vinařích. Je otázka, zda daného impulsu využili, nebo ne,“ řekl Horešovský. Podle jeho názoru se to nepodařilo.