„Zdravíme bývalé kamarády,“ nechali se slyšet na uvítanou vinaři, kteří přišli na letní výstavu vín pořádanou kolegy z pod Křížového kopce. Oděni byli v typických kloboucích a v zástěrách s nápisem Turhandle jsou lepší. Vítal je transparent pro méně úspěšné vinaře a rivalové s černými páskami na rukávech neváhali držet minutu ticha jako projev soucitu se svými protějšky. Tentokrát měli navrch, všechny tři ceny vinné kvasinky, které byly v letošním roce uděleny, posbírali právě vinaři z kolonie pod Krajcákem.

Vzájemné hecování kamarádů ze dvou konců Hustopečí je rok od roku promyšlenější a každý úder sklízí odvetu. „Před pár lety nás napadlo trošičku podrýpnout kluky a uspořádali jsme první samostatnou výstavu, na kterou jsme je pozvali. Dělají dobrá vína, ale jsou to mladí, nezkušení vinaři a potřebují poradit,“ usmíval se jeden z hlavních iniciátorů recese – Rudolf Poslušný z Turhandlí.

Odveta na sebe nenechala dlouho čekat a na oplátku jim protivníci darovali v loňském roce, speciální odlivku, údajně na špatná vína. „Odlivka se nám rozpadla, protože byla nevyužitá, a tak jsme ji zpopelnili, tady vám neseme důkaz a vracíme dar,“ předal Rudolf Poslušný na sobotní výstavě před zraky návštěvníků urničku s popelem svým rivalům.

Vzájemné špičkování je velmi živé a provází ho další nápady i průpovídky mezi koštováním vína, avšak nikdy nesklouzlo do vážnějších extrémů. „Jsme vlastně všichni kamarádi a vzájemné hecování nás nutí na sobě stále více pracovat a dělat ta nejlepší vína,“ uvádí na pravou míru Jiří Kunc z pod Krajcáku. Už teď se Turhandle připravují na odvetnou výstavu doma. „Uděláme ji v zimě, aby vás to nebolelo až se budete od nás kutálet,“ zlobí kolegy Ivan Kuchař.

Dohoda o smíření je ale na cestě. „Chceme uspořádat akci, společné rozptýlení popela do Štinkavky, na důkaz kamarádství. Říčka nás sice rozděluje, co by pomyslná hranice, ale i spojuje, vinařstvím,“ nechali se společně slyšet představitelé obou stran – Poslušný a Kunc.