V deseti přednáškách se mohli účastníci dozvědět nejnovější trendy v oblasti vinařské legislativy, propagace, marketingu, ošetřování vinic, ale také nové poznatky o vlivu vína na zdraví člověka.

„Každá přednáška z odborných kruhů je pro vinaře přínosem. Situace kolem vinohradnictví a vinařství se neustále mění. Tady má každý vinař možnost si o daném tématu vyslechnout přednášku přímo od odborníků a hned na to reagovat a ptát se jich, nechat si poradit,“ řekl jeden z pořadatelů konference Radek Sedláček ze Stálé vinařské expozice Hustopeče.

Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec měl na hustopečské konferenci zajímavý příspěvek z oblasti propagace a marketingu vín, kdy se snažil přítomné vinaře přesvědčit o správnosti sdružování vinařů do spolků, které mohou lépe propagovat své výrobky.

„Vždycky je dobré, že se podobné konference pro vinaře konají. Tady v Hustopečích najdete na jednom místě širokou paletu témat a každý vinař si už pak vybere to, co ho konkrétně zajímá,“ byl přesvědčený o užitečnosti podobných setkání.

Rekordní účast vinařů

Ostatně užitečnost potvrdili i sami vinaři. „Jsou tu nové informace z Evropské unie, co se bude dít do budoucnosti. Je tu představena také celá řada podpůrných organizací, jako je Vinařský fond nebo Svaz vinařů. Je to takový přehled na jednom místě, kde se dozvím, co se udělalo i to, co mě čeká. Štěstí přeje připraveným. Když budu připravený, nebudu z nových věcí překvapený,“ je přesvědčený prezident Vinařské akademie Valtice Jiří Kopeček.

Na konferenci pak navazovala přehlídka vín ze soutěže O Hustopečskou pečeť, o jejíž vzrůstající popularitě mezi vinaři svědčí rekordní počet dvou stovek přihlášených vzorků. „Překvapil mě obrovský zájem vinařů o účast v soutěži,“ řekl hustopečský místostarosta pro víno Jiří Teplý.

Pětadvacet degustátorů s mezinárodními zkouškami se při bodování letošního ročníku nebývale pochvalně vyjadřovali o kvalitě soutěžních vín. „Loňský rok byl pro vinaře mimořádným. Při degustaci soutěžních vín z let 2008 a 2009 byla hlavně červená vína o třídu lepší,“ uvedl Radek Sedláček. Hlavní Cenu hustopečské kvasinky za nejlépe bodovaná bílá a červená vína si odnesli Vinařství U Kapličky Zaječí za svůj Ryzlink rýnský 2009 a Patria Kobylí za Modrý Portugal 2009.