Zároveň by změna neměla žádný dopad na výrobce kvalitního vína. „Zavedení minimální jednotkové ceny považujeme za smysluplné opatření k ochraně spotřebitele. V zemích, kde byla zavedena, se tento krok pozitivně promítl do okamžitého snížení spotřeby alkoholu zejména u rizikových skupin. Opatření ale musí předcházet debata a studie k určení kritéria minimální ceny za jednotku alkoholu,“ řekl prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.

Vinaři vítají, že se téma tichých vín posunulo z emocionální roviny na půdu meziresortní skupiny. Zatím nenavrhují konkrétní výši této minimální ceny. Má vyplynout z propočtů expertů.

Spolek vinařů Búdy Mutěnice zval na sobotní podzimní vinařskou akci, zaměřenou i na mladá vína, tedy vína ročníku 2023.
Svatokateřinské slavnosti vína: lidé zaplnili mutěnické sklepy, podívejte

Na rozdíl od spotřební daně by řešila téma systémově a pokryla celou řadu dalších aspektů regulace spotřeby alkoholu. „Minimální cena za jednotku alkoholu přitom není nevyzkoušenou novinkou. Obdobným směrem se vydali například v Irsku a Skotsku, kde tento nástroj přinesl požadované výsledky,“ sdělil za Svaz vinařů v tiskové zprávě Martin Chlad.

Devítiměsíční debaty na téma zapojení či nezapojení tichého vína do konsolidačních aktivit státního rozpočtu tak pokročily do další fáze.

Tradiční žehání mladých vín na Masarykově náměstí ve Znojmě.
VIDEO: Náměstím cinkaly skleničky, svatý Martin přijel do Znojma s mladým vínem

Původní návrh mluvil o spotřební dani na tichá vína ve výši 23,40 korun na litr. Proti se důrazně postavil Svaz vinařů a Národní vinařské centrum. V balíčku, který prošel Sněmovnou, zdanění tichého vína není.