Budeme kopat za vinaře. Ti často neví, co se děje ve Vinařském fondu. Jeho financování je docela neprůhledné. Takové názory má nejméně čtrnáct vinařských firem, které se sdružily do nově vzniklé Vinařské asociace. Odsuzují hlavně byrokracii ve vinařství.

„Změny, které probíhají, jsou příliš časté a nesystémové. Než si je člověk uvědomí, je pozdě. Příkladem je prohlášení o nákupu. Prošlo sněmovnou, aniž by o tom vědělo představenstvo Svazu vinařů. Takové změny je třeba projednávat v širším plénu,“ zamyslel se vinař Jiří Maděřič.

Zastupoval svým podpisem Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova. Stejně jako se podepsali v dopise zaslaném médiím zástupci dalších třinácti vinařských společností. Je mezi nimi dvojnásobný držitel titulu Vinař roku Josef Valihrach, podnikatel Vladimír Železný za Tanzberg Mikulov či Ivan Kalivoda z Pavlovínu Velké Pavlovice.

V dopise se zamýšlejí nad poměry ve Svazu vinařů České republiky, který má hájit zájmy pěstitelů hroznů a výrobců vína. „Dle názoru řady současných, i bývalých členů se však za ušlechtilými cíly skrývá skupina byrokratů, většinou spojená s vedením a statutárními orgány Vinařského fondu. Ta prosazuje ne zájmy všech vinařů, ale spíše vytváří jakési křoví,“ stojí také v dopise.

Předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo zareagoval slovy, že kromě kritiky způsobem „všechno je špatně“ nezaznívá nic konkrétního. „Každý vinař má právo se chovat podle svých názorů a založit si jakoukoliv organizaci. Různých vinařských organizací tady vznikla řada a taky rychle zanikly,“ poznamenal.

Vinař Jiří Maděřič podotkl, že členství v nově vzniklé asociaci je ryze dobrovolné. „Svaz vinařů je podle nás příliš provázaný s politickými strukturami. Stejné je to ve Vinařském fondu, kde je spousta politických zástupců. Tato organizace pozbyla smysl, když se přestaly vysazovat vinice. Potom se hledalo jiné uplatnění. Našlo se ve značkách Vína z Moravy, Vína z Čech či Svatomartinské,“ zamyslel se. Tyto hodnotné registrované značky podle něj může přitom převzít a spravovat například Národní vinařské centrum Valtice.

Docela neprůhledné je podle jeho slov i nakládání s penězi Vinařského fondu. „Je tam nepoměr částek, které tečou dovnitř a ven,“ zdůraznil.

Ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce zaráží, že si v dopise přečetl spoustu výtek, ale nedozvěděl se, co chce asociace sama dělat. „Ale nemám zprávy o tom, že by členové Svazu vinařů měli naprosto jiný postoj k čemukoliv, co se projednávalo,“ podotkl.

Maděřič říká, že cílem asociace není rozklad Svazu vinařů. To je mylná představa. „Naší úlohou je vytvořit cechovní instituci pro výrobce a obchodníky s vínem,“ sdělil.

„Našich příznivců přibývá. Od sobotního rána přišla spousta emailů. Reakce chodí i od větších vinařských firem. Do Svazu vinařů jsem vstoupil s tím, aby se snížila byrokracie. Jenže ona se za ty čtyři roky, co jsem tam byl, zvýšila,“ svěřil se zklamaný vinař Josef Valihrach z Krumvíře.