„Konečně se podařilo založit vinařské sdružení. Už dobře funguje. Klukům se podařilo získat i dotace na výstavu vína a další kulturní a vinařské akce na Vrbici. Konečně to mají vinaři pevně v rukou,“ chválí úsilí nadšenců, kteří se k důležitému kroku odhodlali, starosta Vrbice Vlastimil Bařina.

Vinařů, kteří měli chuť se do sdružení zapojit, je zatím pětatřicet. „To je krásné číslo,“ usmívá se spokojeně starosta. Výstavy vín doposud podle jeho slov suplovala obec. „Probíhalo to v základním uspořádání, bez jakýchkoliv tombol a doprovodných programů. To se letos poprvé změní, takže se můžeme těšit na program, který odpovídá jiným výstavám,“ těší se Bařina.

„Jsme obec, která je proslulá vinohradnictvím, vinařstvím a svými sklepy. Doposud u nás víceméně žádné sdružení nefungovalo, za druhé veškeré vinařské aktivity dělala obec, takže bylo zapotřebí, aby se o to staral někdo jiný,“ líčí hlavní důvody, proč se rozhodl situaci změnit, předseda občanského sdružení Vinaři Vrbice Tomáš Bílek.

Jak s úsměvem dodává, ze začátku se hlavně musel najít člověk, který by se do budování základů nového sdružení dal se vší vervou. „Pustil jsem se do toho s dalšími vinaři. Dost věcí je na mně, ale bude to samozřejmě kolektivní dílo,“ říká Bílek.

Pro vinaře je podle něj vznik sdružení velkou srdeční záležitostí. „Není to nějaký kalkul s vidinou velkého zisku,“ brání se předseda sdružení takovým úvahám.

Hlavní náplní nově vzniklé organizace je sdružování vinohradníků a vinařů z Vrbice, udržování vinařských tradic v obci a také poskytování nejrůznějších informací svým členům, jako jsou například vinařská školení.

Současný počet členů sdružení se podle Bílka nebude rapidně zvyšovat. Vinaři Vrbice mají téměř hotový web a už se pyšní vlastním logem. „Je v něm reliéf kopce Stráž s kostelem a vrbeckými sklepy,“ popisuje jeho podobu Bílek.

A co přesně nové sdružení letos čeká? Nejprve to bude výstava vín, která se uskuteční sedmadvacátého března. „Bude na takřka profesionální úrovni,“ slibuje jeho předseda. Návštěvníci se podle jeho slov mohou těšit na pěkný design skleniček, podávání vín z chladicích boxů, bohatou tombolu a chybět nebude vyhlášení šampionů výstavy. „Ti budou čtyři, a sice za červená, bílá a vína rosé. Poslední je cena starosty obce,“ zve Bílek na prvotinu Vinařů Vrbice.

Logo Vinařů Vrbice.