Ve světové konkurenci se v San Franciscu prosadily Vinné sklepy Valtice a velkobílovické Vinařství Petr Skoupil, které dohromady pobraly osm medailí. Další cenné kovy na Moravu přivezly Vinné sklepy Lechovice.

Vinné sklepy Valtice se v Americe prosadily se třemi víny. Za pozdněsběrové Neuburské, ročník 2007, Veltlínské zelené, pozdní sběr a ledové, obě ročník 2007, obdržely bronzové medaile.

„Tyto medaile jsou pro naše zákazníky důkazem, že se nebojíme žádné konkurence a jsme schopni vyrábět špičková vína na světové úrovni,“ nechal se slyšet ředitel společnosti Marek Šťastný. Vinné sklepy Valtice se podle něj na zámořské trhy necpou. Podstatnou část své produkce totiž prodají na tuzemském trhu.

Šťastný také vyzvedl podporu Vinařského fondu, který Valtickým zaplatil část nákladů spojených s americkou soutěží. A díky zajištění hromadné dopravy moravských vín ušetřil firmám peníze.

Vinné sklepy se nyní chystají na mezinárodní výstavu vín v Rakousku ABC Wienna. Vzorky pošlou také do Německa na výstavu Mundus vini, kde před rokem dosáhly na zlaté medaile.

Ještě větší úspěch než Vinné sklepy Valtice sklidilo v San Franciscu velkobílovické Vinařství Petr Skoupil. Za mořem pobralo pět medailí a zároveň prestižní cenu Best of Nation. Staly se tak vůbec nejúspěšnějším vystavovatelem z České republiky.

Vinařství z Velkých Bílovic se může pochlubit dvěma stříbrnými medailemi. Dostalo je za pozdněsběrový Dornfelder, ročník 2006, a kabinetní Veltlínské zelené, polosladké, ročník 2007. Na bronzové ocenění dosáhl Ryzlink vlašský, ledové víno, ročník 2003, kabinetní Tramín červený, ročník 2007 a pozdněsběrové Svatovavřinecké, ročník 2006.

„Náš Dornfelder se z moravských vín dočkal nejvyššího bodového ocenění. Proto jsme získali i prestižní cenu Best of Nation. Toto ocenění i všechny medaile nás samozřejmě těší, je to pro nás čest,“ podotkl ředitel úspěšného vinařství z Velkých Bílovic Pavel Zemánek.

„Naším cílem je vyrábět pro zákazníky co nejzajímavější vína s čistým odrůdovým charakterem,“ dodal s tím, že firemní politikou je účastnit se všech dostupných soutěží. Z Bruselu přivezlo zlatou medaili za Merlot, na pařížském Vinalies Internationales dostalo zlato Rulandské šedé. V srpnu se Vinařství Petr Skoupil představí i na veletrhu v exotickém Hongkongu.

Prestižní soutěže v San Franciscu, která se považuje za vstupní bránu na trh s vínem v USA, se účastnilo na 1150 vinařství z jedenadvaceti zemí světa. Moravští vinaři získali celkem dvě stříbrné a dvanáct bronzových medailí.

Vladimír Varga