Až stotisícovou pokutou hrozí nenapravitelným vinařům a pěstitelům ovoce úřad městyse v Moravské Nové Vsi na svých webových stránkách. Vysloužit si ji můžou, jestliže vypustí do kanalizace vinné kaly, kvasnice nebo výpalky.
„V posledních týdnech jsme několik takových případů zaznamenali. Naštěstí jen v menším množství, ale stejně jsme se rozhodli lidi upozornit, že se to zkrátka nedělá,“ vysvětlila počínání radnice starostka obce Jana Krutáková.

Velké množství kvasnic totiž může způsobit kolaps čistírny odpadních vod. Oprava by přišla na desítky tisíc korun. Obce přitom do čistíren investovaly desítky milionů korun. „Vodu čistí mikroorganismy, které potřebují kyslík. Když se do vody dostane velké množství kvasnic, systém zkolabuje. Oprava pak není otázkou dnů, ale týdnů, ne–li měsíců,“ vysvětlil Jaroslav Otáhal ze společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav.
Protože čistírna následkem kolapsu několik týdnů nefunguje, jak má, dostávají vodaři od městského úřadu navíc pokutu v řádech dalších desítek tisíc korun.

Nejčastějšími hříšníky jsou podle zkušeností vodařů i pracovníků odboru životního prostředí Rakvice, Valtice a Velké Pavlovice, tedy typicky vinařské obce. Silné poškození má za sebou čistírna v Perné. Její loňský kolaps, který způsobilo zřejmě více neukázněných místních vinařů a pěstitelů ovoce, dodnes vyšetřují policisté.

Například v Novosedlech naopak podobné potíže neznají. „Novosedelské sklepy naštěstí nejsou napojeny na kanalizaci. Vinaři jsou zvyklí vinný kal vyvážet do vinic nebo do polí, v horším případě do remízku. Pořád je to ale lepší, než kdyby skončil v kanálu,“ zhodnotil starosta Novosedel František Trefilík.
„Za vypouštění vinných kalů a výpresků hrozí fyzickým osobám pokuta až padesát tisíc korun a právnickým pět tisíc až pět milionů,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Vilém Vyhnálek…

 

Více v Břeclavském deníku v úterý 9. října