Neotřelý nápad, který se osvědčil v Alpách, a stále častěji se objevuje třeba i v Krkonoších či Krušných horách, se na jih Moravy rozhodl přivést velkopavlovický vinař Pavel Lacina. Na příjezdu do města ve směru od nedalekých Staroviček staví vinařský dům.

Třípatrová rezidence, jejíž výstavba odhadem spolkne dvě stě milionů korun, však nebude říkat pane pouze jemu. Vlastnit její část může v podstatě kdokoli. Téměř všechny ze třiceti čtyřhvězdičkových apartmánů s lodžiemi budou na prodej.

„Budeme prvním vinařstvím v zemi, které se bude rozvíjet za pomoci financování stavby prostřednictvím vlastnictví hotelových pokojů, což je klasický osvědčený švýcarský model, který už se z Alp rozšiřuje i na české hory. Lidé, kteří si apartmány koupí, se tak budou výrazně podílet na vzniku celého projektu,“ představil Lacina.

Ambicí polyfunkčního třípatrového objektu je zrušit sezonnost vinařské turistiky na Moravě. „Nezáleží na tom, jaké bude počasí. Chtěli bychom, aby se u nás páry i skupiny zabavily, i když si třeba zrovna nebudou moci vyjet na kole. A to ať už při degustaci více jak dvaceti vzorků vín, prohlídce vinařských prostor, ve welness centru, na pokoji, v restauraci, nebo třeba při výhledu na siluety Modrých hor ze střechy komplexu,“ popsal Lacina.

Ten už mimo jiné stojí například za Marhulovým vínem či iniciativou Vinaři jdou na dřeň, jež cílí na osvětu dárcovství kostní dřeně.

  • podívejte se, jak to vypadá na místě stavby
Třípatrový polyfunkční vinařský dům vzniká od jara na příjezdu do Velkých Pavlovic od Staroviček. Za projektem stojí tamní vinař Pavel Lacina. | Video: Deník/Iva Haghofer

Součástí komplexu, který vzniká od letošního jařa a hotový bude nejspíše za dva roky, bude kromě vinařských výrobních a skladovacích prostor také enotéka, restaurace, místnost na konference a degustace či prostory pro rauty.

Chybět nemá ani welness centrum. Samozřejmostí je pak recepce a prodejna vína s lobby a krbem, parkoviště s až padesáti místy ke stání či kolárna s nabíječkou elektrokol. Nadstavbou pak bude VIP zóna na střeše s výhledy na Modré hory.

O to vše se, včetně pokojů, jejich správy a údržby, bude starat tým vinařství Lacina. „Lidé si koupí pokoj a o nic jiného už se nemusejí starat. Když ho nebudou zrovna chtít využívat, dají ho k dispozici do pronájmu. A tím jim připadne i zisk,“ vysvětlil princip podnikání tohoto typu Lacina.

S myšlenkou vytvoření vinařského domu začal koketovat před pěti lety. Předcházela mu kupříkladu i nutnost změny územního plánu.

„V těchto místech bývala průmyslová zóna a občanskou vybavenost zde nebylo možné povolit. I proto tady v Pavlovicích s podporou stavebního úřadu vznikl jakýsi regulativ s názvem Vinařské domy. Vedla k tomu trnitá cesta, ale věřím, že i do budoucna to další vinaři ocení,“ zmínil Lacina.

close Nová vinařská rezidence vyrůstá při výjezdu z Velkých Pavlovic. Stojí za ní vinař Pavel Lacina. info Zdroj: Vizualizace: se svolením Pavla Laciny zoom_in Nová vinařská rezidence vyrůstá při výjezdu z Velkých Pavlovic. Stojí za ní vinař Pavel Lacina.

Jaký bude mít projekt dopad na město, se podle velkopavlovického starosty Petra Hasila jen těžko odhaduje. „Máme zde barokní sýpku přestavenou v hotel Lotrinský či Šlechtitelku. Kromě projektu Pavla Laciny se na výjezdu z Pavlovic ve směru na Němčičky připravuje výstavba dalšího nového vinařství, a to Arte vini. Obě stavby jsou prakticky mimo zastavěné území obce, takže si nemyslím, že jakkoli ovlivní běžný život obyvatel,“ nechal se slyšet starosta.

Každý ze záměrů podle něj cílí na jinou klientelu. „Myslím tedy, že se budou spíše doplňovat, než že by si konkurovaly. Nicméně co vím od ubytovatelů, zatím se stále nedaří naplnit předcovidová čísla obsazenosti. Lidé šetří na jídle a zkracují i pobyty. To se však netýká jen jižní Moravy,“ zmínil Hasil.

VIDĚLI JSTE? Zmatky v Mikulově kvůli uzavírce: Řidiči jezdí, kam nemají. I skrz sídliště

Zmatky v Mikulově kvůli uzavírce: Řidiči jezdí, kam nemají. I skrz sídliště | Video: Deník/Iva Haghofer