Příští rok se navíc dočká několika novinek. „Škola se stane centrem veškerých informací, technologií… Tak aby tam nedocházelo jen ke vzdělávání žáků, ale informace získávali i všichni ostatní. Třeba formou celoživotního vzdělávání nebo jen radou například ohledně postřiků," sdělil na adresu vinařské školy radní Jihomoravského kraje Jiří Janda (ČSSD), jenž má na starosti školství.

Výhody vidí mimo jiné v možnosti čerpání peněz z Evropské unie či úzké spolupráci se základními školami. „Vinařka" je jediným vzdělávacím zařízením svého druhu v republice. „Je potřeba k ní v tomto duchu přistupovat. Vinařství se tady nikde jinde nestuduje," poznamenal radní.

Potřeba odborníků

Novinkou, která by měla ve Valticích vzniknout v příštím roce, je centrum přírodovědného vzdělávání. Výběrová řízení jsou už minulostí. Fyzické práce by měly začít v lednu. „Ve Františkánské zahradě dojde k obnově historických skleníků. Vznikne zcela nová laboratoř zaměřená na meristémové množení, to znamená získávání potřebného materiálu pro zemědělské obory," oznámila ředitelka valtické školy Ivana Machovcová.

Rozvoj je patrný rovněž v dalším připravovaném centru zaměřeném na vinohradnické vzdělávání. Jeho součástí bude mimo jiné kongresový sál. Více bude také odborných přednášek předních osobností z praxe.

Jako logické vyústění vidí vyzdvižení vinařské školy hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz. „Valtice jsou hlavním městem vína. A tamní střední škola má odpovídající prostory, učitele… Jde o dobrou investici. Dnes existují stovky vinařství a další vznikají. Kde jinde by se měli o oboru učit. Škola funguje zhruba sto padesát let a už za Rakouska-Uherska vznikla na strategickém místě. Potřeba odborníků zůstává," reagoval Babisz.

V roce 2015 získá „Vinařka" nový název. Ten současný v podobě Střední odborná škola vinařská a střední odborné učiliště zahradnické se změní na Střední vinařkou školu. Administrativně by mělo být vše dotažené v první polovině roku.